Čistec hlíznatý: zelenina pěstovaná pro jedlé hlízy

Čistec hlíznatý (Stachys affinis, syn. S. sieboldii) pochází z Číny a do Evropy se dostal až v 19. století z Japonska (konkrétně do Francie, kde se dnes také nejvíce pěstuje). Jde o nenáročnou vytrvalou rostlinu, kterou můžete pěstovat jako jednoletou zeleninu. Rostlina není u nás příliš známá. Důvodem může být fakt, že k větší úrodě je nutné osázet velkou plochu, což ale neznamená, že nemůžete čistec hlíznatý vyzkoušet a ochutnat.

Čistec vlnatý: trvalka do sucha

Čistec hlíznatý (Stachys affinis)
Info ikona

Rostliny čistce hlíznatého (Stachys affinis)  připomínají mátu nebo hluchavku.

Foto: Shutterstock

Čistec hlíznatý a kde ho pěstovat 

Čistec hlíznatý dorůstá zhruba do 50, ale i 70 cm (podle podmínek). Vzhledem připomíná hluchavku (patří do stejné čeledi) – má podlouhlé listy a bílé až růžové květy vyrůstající v lichopřeslenechRoste trsnatě a na koncích podzemních oddenků vytváří podlouhlé bílé hlízky, které jsou na několika místech prstencovitě zaškrcené. Hlízy jsou mrazuvzdorné, takže mohou přečkat zimu v půdě.

Rostlině vyhovuje slunce a vlhčí propustná a nevápnitá půda obohacená kompostem. Postačí jí nepříliš suchý kout v zahradě, snáší ale i světlý stín, proto ji můžete pěstovat třeba pod stromy. Nevyžaduje zvláštní péči, přesto si čistec hlídejte, protože se rychle šíří a mohl by vám zaplevelit zahradu. Rostlina se množí výhradně vegetativně (pomocí hlíz).

Kdy a jak sklízet hadí mord španělský

Výsadba a péče o čistec hlíznatý 

Hlízy čistce nechte na jaře naklíčit a ven je vysazujte, jakmile se půda dostatečně ohřeje (v dubnu až květnu). Rostlinu je možné pěstovat i v nádobě. Hlízy vysazujte svisle, a to asi 7 cm hluboko, v lehkých půdách hlouběji 12 až 15 cm. K výsadbě použijte pouze velké hlízy (dorůstají asi do 8 cm) a vysazujte je na 30 cm od sebe. Jakmile čistce dorostou do výšky 30 cm, přihrňte k rostlinám půdu (max. 10 cm). 

Osázený prostor udržujte zpočátku v bezplevelném stavu, později se rostlina stane natolik konkurence schopnou, že pletí nebude potřeba. Neokopává se. Čistec se doporučuje přihnojovat, zálivku vyžaduje jen za sucha. Rostlinu nenechte vykvést (u nás kvete ale stejně spíše vzácně) odstraňováním květů posílíte tvorbu hlíz. Ze stejného důvodu můžete redukovat i bujné olistění. Ze škůdců přichází u čistce v úvahu jen kořenomorka. 

Které zelenině nevadí mráz a jak ji skladovat

Kdy sklízet hlízy čistce a jak je upravit

Hlízy čistce se sklízejí pomocí rycích vidlí, a to co nejpozději. Obvykle se uvádí nejdříve po 5 až 7 měsících od výsadby, resp. od poloviny podzimu, kdy rostlinám už odumřou listy. Jestliže není v zimě zmrzlá půda, můžete hlízy sklízet do jara. Z půdy vybírejte hlízy vždy až těsně před použitím – rychle vysychají. Pokud chcete zabránit přílišnému rozšíření čistce, vyberte z půdy pečlivě všechny hlízy. Hlízy určené k výsadbě skladujte ve vlhkém písku. 

Ke konzumaci se používají hlízy o velikosti alespoň 5 cm. Nejčastěji se vaří (v osolené vodě a následně se omastí), je ale možné je i dusit, smažit (fritovat), péct, grilovat nebo jíst syrové. Nemusejí se loupat (mají tenkou slupku). Chutnat mají oříškově, někdo je přirovnává k topinamburu, artyčoku nebo ke květáku. V Asii se hlízy čistce konzumují jako dietní potravina, která má využití i v tradiční medicíně (sbírá se kvetoucí nať).

Kadeřávek se sklízí i během mrazivé zimy

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada