Zapomenuté trvalky: osvědčené druhy, které se na čas vytratily, ale jejich návrat vás potěší

pozapomenutými trvalkami je to tak trochu jako se starými známými: někdy je ztratíte z dohledu a pak – když se poštěstí – se radujete z opětovného shledání. A podobně „ztracených“ trvalek, které by si zasloužily místo nejen v tomto článku, ale především v zahradách, je opravdu hodně. 

Některé zapomenuté trvalky možná znáte, jiné ne 

Některé z těchto rostlin nejspíš znáte „od vidění“, jiné podle jména, a další neznáte vůbec...  Škoda. Tak třeba boltonie (Boltonia) obohatí každý záhon, kirengešoma dlanitá (Kirengeshoma palmata) patří k nemnoha pozdně kvetoucím trvalkám vhodným do stinné zahradní partie a plamének Jouinův ’Praecox’ (Clematis x jouiniana) poslouží jako odolná půdopokryvná rostlina.   

Předností všech těchto rostlin je to, že se už osvědčily, což není případ mnoha nových odrůd. Ne všichni šlechtitelé totiž věnují čas dlouhodobým testům, a tak se může stát, že novinka, která vypadala při nákupu v zahradnictví skvěle, vám později na záhonu přinese zklamání. 

Trvalkám se zvláštními nároky věnujte trochu trpělivosti 

Samozřejmě že i mezi neznámými trvalkami se najdou rostliny se zvláštními nároky, například mákovník bukvicolistý (Meconopsis betonicifolia), jeffersonie dvoulistá (Jeffersonia diphylla) nebo rozmanité druhy pochybku (Androsace). Ale u nich se přece jen dobře ví, co potřebují a co naopak nesnesou. Kromě vhodných stanovištních podmínek (ty se ostatně vyplatí znát a dodržovat u všech rostlin, které si pořídíte) často stačí už jen trocha trpělivosti. 

I pěstování trubučky trojlisté, třemdavy bílé, baptisie jižní nebo amsonie sice může být zpočátku trochu náročnější, ale když už se vám jednou ujmou, můžete se z nich těšit dlouhé roky.