Trubučka: krásná, neznámá a dlouhověká trvalka připomíná luční kvítí

Možná jste tuto trvalku už někdy viděli na nějaké zahradnické výstavě nebo v botanické zahradě. Určitě jste si jí všimli –⁠ elegantní rostlina s něžnými, téměř se vznášejícími bílými květy nad ozdobnými trojčetnými listy se dá jen těžko přehlédnout. Přesto ji jen málokdo zná. I její jméno, trubučka trojlistá (Gillenia trifoliata), zní tak trochu exoticky. 

Trubučka trojlistá (Gillenia trifoliata)
Info ikona

Trubučka trojlistá (Gillenia trifoliata)  potřebuje k zakořenění polostín a příležitostnou zálivku. Její vzdušné keříky je nutné na podzim zazimovat.

Foto: Shutterstock

Trubučka se uplatní v podsadbě pod stromy 

Do tohoto rodu, patřícího do čeledi růžovitých, náležejí dva druhy podobného vzhledu, G. trifoliata a G. stipulata. Domovem obou trvalek jsou lesy na východě Severní Ameriky a v jižních státech USA. Častěji se pěstuje trubučka trojlistá – trvalka dosahující výšky 50 až 130 cm. Je dlouhověká, vhodná pro pěstování v zahradě a dobře se začlení do záhonů před dřevinami a pod nimi. Přitom ji lze vysazovat jednotlivě nebo ve volných skupinách. Mezi rostlinami by měl být přitom rozestup asi 50 cm.

Zpravidla se pěstuje botanický druh – trubučka trojlistá. Existuje však i zajímavá odrůda – ’Pink Profusion’. Byla vyšlechtěna v USA a získá si vás nápadně tmavými mladými listy a dvojbarevnými květy, které z dálky vypadají jako něžně růžové. 

Trubučka se rozroste a po dvou až třech letech

Trubučka si dává na čas. Teprve po období uchycování – které trvá dva až tři roky – rozehraje rostlina veškerý svůj půvab: tenké stonky jsou tmavě hnědé, čerstvě vyrašené listy načervenalé, bílé letní květy vypadají jako divoké luční kvítí. S každým rokem pak nabývá na kráse. Myslete na to při výsadbě: to nejlepší, co můžete pro trubučku udělat, je vyhradit jí dostatek místa, aby se mohla nerušeně rozrůstat do krásy. V předjaří seřízněte nadzemní část, na podzim rostlinu přihnojte kompostem – a víc už nepotřebuje. 

Druhý druh G. stipulata je podobný, ale nižší a kompaktnější, květy jsou menší, avšak o to četnější. Je to však „rostlina pro znalce“ – už proto, že je obtížné ji získat. Květy obou druhů lze řezat do vázy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada