Skalníky jsou přitažlivé, skromné a poskytují úkryt a potravu řadě živočichů

Skalníky (Cotoneaster) mají často stálezelené listy (existují ale i opadavé nebo poloopadavé druhy), koncem jara je zdobí bílé květy a na podzim a v zimě výrazně zbarvené plody (malvičky, nejčastěji červené). Dokážou se vyrovnat s extrémními podmínkami, ať už jde o sucho nebo o stín, i se změnami klimatu a poskytují úkryt drobným živočichům, potravu pro včely a jiný hmyz a v zimě i pro ptáky. To je docela slušná nabídka, co říkáte? 

Půdopokryvné, ale i větší až stromovité skalníky

Skalníky, které mají nízký vzrůst, zejména skalník Dammerův (C. dammeri), skalník vrbolistý (C. salicifolius) a skalník C. x suecicus, jsou ceněné jako stálezelené půdopokryvné keře, kterým se daří na slunci nebo ve stínu. Vyniknou zvláště na svazích a ladně obepnout i třeba méně atraktivní zídky. 

Existují ale také vzrůstné skalníky, které je možné pěstovat i jako vyšší stromy. Nejznámější je asi skalník chladnomilný (C. frigidus) ‘Cornubia‘ s výškou až pět metrů, širokými a rozložitými větvemi a tmavě zelenými listy. Na jaře svítí bílými květy a nádherný je i na podzim, kdy některé z jeho polostálezelených listů zezlátnou a začnou opadávat a naplno vyniknou trsy tmavě šarlatových plodů. Tak jako další velký skalník – až třímetrový skalník Watererův (C. x watereri) – se na zahradě uplatní jako zdroj stínu nebo pozadí okrasných výsadeb. Obě dřeviny je možné pěstovat i jako středně vzrůstné keře. 

Kde a jak pěstovat skalníky, aby se jim dařilo

Skalníky se pěstují snadno: snášejí většinu půd, včetně jílu, pokud nejsou podmáčené, a dobře porostou i v suchých podmínkách a vápenatých nebo písčitých půdách. Jsou ideální pro zahrady s méně kvalitní půdou, kde by jiné rostliny živořily. Daří se jim na slunci i ve stínu, ale pro tvorbu květů a plodů potřebují skalníky alespoň tři hodiny slunce denně. Na menších zahradách jsou ceněné kvůli schopnosti zvládnout stín a dešťový stín u zdí a plných plotů. 

Na výživu a péči jsou skalníky nenáročné. Pokud nechcete mít pod kontrolou jejich tvar a velikost, nepotřebují pravidelný řez. Většina skalníků je ale dlouhověkých a jelikož rychle rostou, je dobré je občas zmladit. K řezu je nepříhodnější konec zimy nebo brzké jaro, a z některých skalníků lze rovněž tvarovat živý plot. Řízky k namnožení skalníků je ideální odebírat v polovině června. V zimě potřebují některé druhy ochranu z chvojí a stálezelené skalníky zálivku

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada