Základní pravidla jarního řezu všech růží

Už na podzim můžete růžím odstranit nevyzrálé výhony a větve, které překážejí. Hlavní období řezu ale nastává na jaře. Přesný termín řezu růží snadno odvodíte, protože se shoduje s obdobím, kdy kvete zlatice. Bez čeho se při řezu neobejdete jsou ostré a čisté zahradní nůžky, na starší větve využijete pákové. 

Jarní řez růží  obecný postup

Jako první odstraňte výhony a části větví, které jsou po zimě poškozené. Následně z růžového keře vystřihněte přestárlé větve, ideálně co nejblíže místa štěpování. To samé platí pro větve, které se uvnitř keře kříží nebo překážejí jiným v růstu. Cílem řezu by mělo být několik, zhruba pět pravidelně rozmístěných hlavních výhonů. U růží, u nichž usilujete o rozvětvení do šířky, zastřihávejte boční výhony vždy nad očkem, které směřuje ven. Na výšku se růže zkracují podle jejich konečného vzrůstu – u záhonových na 20–30 cm, u keřových 30–50 cm a u miniaturních na 10–20 cm. 

Jakýkoli řez růží by měl být veden několik mm nad očkem nebo rozvětvením. Nenechávejte na rostlinách zbytečně dlouhé čípky. Kromě toho, že nevypadají pěkně, mohou být místem vzniku houbových chorob. Vyvarujte se ale i řezu příliš blízko očka – mohl by ho poškodit. 

Detailní postupy řezu u jednotlivých typů růží najdete ve fotogalerii.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada