Jak pěstovat hrnkové růže

Pro pěstování v nádobě jsou vhodné některé záhonové, miniaturní a půdopokryvné růže. Nádoba, v níž budete pěstovat růže, by měla být hluboká nejméně 40 centimetrů, protože růže mají hluboké kořeny. Kromě speciálního substrátu pro růže lze použít i univerzální květinový substrát. Obecně růže nesnášejí přemokření, proto je zvláště důležitá dobrá drenáž.

Typy růží: kde které nejlépe vyniknou

Řez hrnkové růže
Info ikona

Na jaře, po odstranění krytu, odstraňte z růže všechny poškozené a konkurenční výhony a ostatní zkraťte na čtyři živá očka. V případě potřeby přidejte k rostlině čerstvý substrát.

Foto: Shutterstock

Jak vysazovat růže do květináče

Předně nasypte do květináče drenáž, například keramzit tak, aby bylo zakryté dno. Na vrstvu keramzitu položte netkanou textilii. Přidejte trochu půdy. Růži opatrně v rukavicích usaďte na půdu a prostor mezi kořeny a nádobou zasypte půdou, kterou průběžně utužujte. Nakonec růži nezapomeňte pořádně zalít. 

Růže v nádobě potřebuje pravidelnou zálivku, ale i výživu. Vhodné je například dlouhodobě působící hnojivo určené přímo pro růže, od konce července do konce srpna se doporučuje také draselné hnojivo.

Odrůdy růží vhodné pro pěstování v nádobě

  • ApricotClementine’ – miniaturní růže nadchne dlouhou dobou kvetení a krásnou barvou. Dorůstá výšky 40 až 60 cm a kvete opakovaně. 
  • Lavender Ice miniaturní růže je vysoká jen 30 až 50 cm a kvete opakovaně.  
  • Artemis’ – kulovité květy až 120 cm vysoké keřovité růže příjemně voní. 
  • Golden Silk záhonová růže ohromí nejen velkými květy, ale také svěží meduňkovou vůní. Kvete po celé léto a dorůstá výšky 80 až 100 cm.

Botanická kuriozita – zelená růže

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada