Podzimní truhlíky: osázejte je tak, aby jedny květy střídaly druhé a rostliny kvetly až do jara

Princip je jednoduchý. Kombinací rostlin kvetoucích na podzim a v zimě spolu s jarními cibulovinami docílíte toho, že po odkvětu jedněch, rozkvetou další. Kvůli omezenému prostoru v truhlíku je však lepší některé z rostlin vysazovat i s květináčem, který pak jen v zimě nebo na jaře jednoduše vyměníte za jiný. 

Na dno truhlíku nasypte vrstvu štěrku

Jelikož cibuloviny nemají rády vlhko, nasypte na dno truhlíku nejprve vrstvu štěrku, která poslouží jako drenáž. Na ni pak umístěte půdu, kterou jste předem smíchali s trochou písku (kvůli vylehčení). Nyní rozestavte do truhlíku květináče (počet závisí na velikosti truhlíku) s vybranou podzimní rostlinou a do mezer mezi ně vysázejte cibuloviny. 

Cibuloviny nesázejte do jedné vrstvy

Klíčem k postupnému kvetení cibulovin je kombinace několika druhů kvetoucích v různou dobu. Nejníž proto vysaďte cibule tulipánů. Počet se opět odvíjí od prostoru, který máte k dispozici. Pamatujte jen na to, že by se cibule neměly vzájemně dotýkat a měly směřovat podpučím (což je místo, z něhož vyrostou kořeny) dolů. Zakryjte je vrstvou půdy a do mezer nad cibulemi tulipánů vysaďte cibule drobnokvětých narcisů. Znovu je zasypte půdou a do poslední vrstvy uložte cibulky modřenců a naposledy zasypte. 

Půdu utužte, umístěte chvojí a truhlík ozdobte

Půdu v zaplněném truhlíku nyní mírně utužte – trochu přimáčkněte a upevněte květináče – a zalijte. Jelikož cibuloviny budou až do jara potřebovat méně vody než rostliny v květináčích, zalévejte vždy spíš květináče. 

Kvůli tepelné izolaci vysazených cibulí a rostlin umístěte do půdy po obvodu truhlíku krátké větvičky chvojí, které můžete během zimy zastrkat i mezi rostliny. Na závěr truhlík ozdobte větvičkami s podzimními plody, jako jsou třeba šípky, hložinky, dřišťálky, jeřabiny... 

Rostliny, které pokvetou na podzim a v zimě

V květináčích, které budete podle potřeby měnit za jiné, mohou růst na podzim např. chryzantémy, vřesy nebo dlužichy. Poslední uvedené kvetou sice v létě, ale jejich okrasou jsou stálezelené listy, které mohou mít podle odrůdy nejen zelenou barvu, ale i limetkovou, žlutou, růžovou, červenou, fialovou, karamelovou či hnědou. Dlužichy tak můžete mít v truhlíku celý rok a jen kolem nich obměňovat aktuálně kvetoucí rostliny. 

Květináče odkvetlých podzimních rostlin lze v truhlíku nahradit třeba květináči s bílými a růžovými vřesovci, které zjara vyměníte za rozkvetlé macešky nebo sedmikrásky (ty už pokvetou s vysazenými cibulovinami). 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada