Zahrada ve stínu: Nejlepší letničky pro záhony bez slunce. Vyzkoušejte měsíčky, netýkavky i afrikány

Zahrada v lehkém stínu je vhodná i pro některé letničky

Letniček, kterým by se dařilo ve tmavém stínu, není mnoho. Na druhou stranu lehce přistíněné záhony mohou poskytovat letničkám v horkých letních dnech mnohem komfortnější místo pro život než záhony na slunci. Jakmile nastane období, kdy slunce spaluje vše živé a na stromech se nepohne ani lístek, rostliny na slunci začínají rychle uvadat a zasychat. Letničkám v mírném stínu se daří mnohem lépe. Příjemný lehký stín poskytují především vzrostlé listnaté stromy s řídkou korunou. Vysaďte letničky například kolem kmenů ovocných stromů místo obvyklého trávníku. Těmto záhonům se někdy říká i závlahové mísy a jsou prospěšné i pro samotné stromy. Na rozdíl od skromných letniček bývá totiž trávník pro stromy velkým konkurentem. Ubírá stromu živiny i vláhu.

Mějte rozkvetlý koberec květů i pod stromy: těmto rostlinám se zde bude dařit

www.nkz.cz

1. Nestařec americký (Ageratum houstonianum)

  • kvetení: květen–říjen
  • barva květu: fialová, modrá, růžová

Zajímavá tzv. nepravá letnička s tak trochu rozčepýřeným květenstvím. V místě svého původu, v Severní i Jižní Americe, se pěstuje jako trvalka. V našich podmínkách se řadí k letničkám vhodným do stínu. Nestařec zvládá umístění na slunci, v polostínu i ve světlém stínu, vyžaduje půdu bohatou na humus. Má rád pravidelnou zálivku, ale také dobře propustnou půdu, nesnáší přelévání a mokré kořeny.

2. Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

  • kvetení: červen-listopad
  • barva květu: žlutá, oranžová

Běžně se pěstuje jako letnička, ale pokud panuje jen mírná zima, dokáže měsíček lékařský přežít i do další sezóny. I období květu měsíčku je velmi dlouhé, od jara až do podzimu. Po odkvětu je dobré měsíček seříznout, znovu obrazí a vykvete. Měsíček lékařský preferuje hlinitopísčitou půdu plnou živin, dobře propustnou. Velmi dobře zvládá umístění na slunci, v polostínu i ve světlém stínu, kde mívá svěžejší olistění, i když o trochu méně kvete. Celkově však rostlina v polostínu vypadá lépe než pěstovaná na slunci.

Měsíček lékařský: Letnička s květy v barvách slunce odpuzuje ze zahrady mšice. Jak chrání rajčata před plísní?

www.nkz.cz

3. Afrikán neboli aksamitník rozkladitý (Tagetes patula)

  • kvetení: červen-říjen
  • barva květu: oranžová, žlutá, vínová

Jedna z nejskromnějších letniček do stínu se dokáže v zahradě velmi dobře množit i samovýsevem. Afrikán není náročný na půdu, jen by neměla být trvale mokrá. Zvládá velmi dobře prosperovat na slunci, v polostínu i v úplném stínu. Afrikány byly původně u nás vnímány jako nepříjemně aromatická, ale velmi odolná letnička do parkových výsadeb a na hroby, ale této pověsti už se afrikán zbavil. Možná i proto, že je považován za výjimečně účinného rostlinolékaře. Z půdy odpuzuje háďátka.

4. Netýkavka (Impatiens)

  • kvetení: červen-říjen
  • barva květu: růžová, bílá, červená

Netýkavka je letnička, která nejlépe roste i kvete ve světlém stínu, např. pod korunami stromů či keřů. Světlo jí nechybí, dokonce se jedná o jednu z nejčastěji doporučovaných rostlin pro severně orientované balkony. Netýkavka umístění na slunci zvládá jen velmi omezeně. Ocení humózní půdu s dostatkem živin, pravidelnou, bohatší zálivku, ale také dobře propustnou půdu, aby nedocházelo k přemokření kořenů.

Jak pěstovat afrikán mexický: na záhonech funguje jako rostlinolékař a pomůže od bolestí hlavy i břicha

www.nkz.cz

5. Pryšec vroubený (Euphorbia marginata)

  • kvetení: červenec-září
  • barva květu: bílá

Půvabná a absolutně nevšední letnička do stínu vás neupoutá květy, ale spíš zelenými listeny s výrazným bílým panašováním. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která se velmi snadno množí i samovýsevem. Ocení lehkou a dobře propustnou půdu a umístění na slunci nebo v polostínu, ale velmi dobře zvládne i světlý stín. Jen pozor na bílé mléko, které všechny pryšce roní po nalomení lodyhy. Nepříjemně lepí a je jedovaté.

6. Šalvěj zářivá (Salvia splendens)

  • kvetení: červen-září
  • barva květu: červená, bílá, lososová, fialová

Na stinná místa se nejvíce hodí bílé a lososové kultivary, jejichž květy naopak na slunci často hnědnou. Šalvěj zářivá roste v místě svého původu, v Jižní Americe, jako vytrvalý polokeř, u nás je to jen letnička. Dříve byla tato šalvěj velmi oblíbená pro parkové výsadby, dnes ji objevují i zahrádkáři, ale stále je v zahradách k vidění jen velmi málo. Vyžaduje jen mírně vlhkou a dobře propustnou půdu, plnou živin.

Jak letničky, které můžete pěstovat ve stínu pod stromy, vypadají, se podívejte v naší fotogalerii.

FOTOGALERIE: Letničky do stínu září všemi barvami
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada