Aranžování jarních cibulovin: vysaďte je do mechu, obalte jako kokedamy nebo cibule povoskujte

Nenechávejte však cibuloviny v původních plastových květináčích, existuje mnoho možností, jak je vkusně naaranžovat. Postačí vám přírodní materiály, vhodná nádoba a jarní zátiší, kterým ozdobíte třeba stůl, je na světe. Aranžmá může posloužit i jako originální dárek s živými a vonnými květy, které navíc oproti těm řezaným pokvetou mnohem déle

Jarní cibuloviny vysaďte do vlhkého mechu 

Mech snadno absorbuje vlhkost a vláhu, to je známá věc. Pokud tedy cibule hyacintu nebo třeba modřenců vyjmete ze zakoupených květináčů a uložíte je do mechu, bude se jim dařit i nadále. Musíte jim ale dopřát dostatek vláhy, ať už zálivkou, nebo rosením. 

Vše můžete naaranžovat volně na hlubší talíř nebo do nádoby. Často se používají pěkné sklenice na zavařování, ale i různé misky, třeba keramické, hezké jsou i ozdobné hrnky s oušky, nebo třeba formy na bábovky či dorty, staré smaltované nádoby, různé dřevěné bedýnky...  

Přemokření cibulí zabráníte vrstvou oblázků 

Pokud však budete cibuloviny přesazovat do hlubší nádoby, použijte i půdu. Případnému přemokření předejdete jednoduše: na dno nasypte vrstvu kamínků, mezi kterými přebytečná voda odteče a cibule tak nebude „sedět“ v mokru. Bude-li vodu potřebovat, svými kořeny si ji natáhne. 

Rostliny také můžete do vybrané větší nádoby umístit v zakoupených květináčích s odtokovými otvory a mechem jen dozdobit povrch dekorace tak, aby nebyly květináče vidět. Aranžmá lze doladit přidáním několika pěkných kamenů, šišek nebo zajímavě tvarovaných větví

Povoskované cibule hyacintů
Info ikona

Rostliny s povoskovanými cibulemi můžete nechat volně, bez půdy i vody (rostliny trochu roste), a i tak vám pokvetou několik týdnů.

Foto: Shutterstock

Cibule hyacintů můžete doma povoskovat 

Možná jste už také slyšeli o voskování cibulí hyacintů (voskují se ale i např. hvězdníky). Nemusíte se bát, vosk rostliny nepoškodí a díky voskové vrstvě se cibule nevysuší. Musíte však vybrat pevné a zdravé cibule (nerychlené – hyacint vám naraší a vykvete z vosku). 

Postup je jednoduchý: očištěné cibule uložte předem na celý den do vody, aby ji nasály co nejvíce. Pak rozehřejte ve vodní lázni vosk vybrané barvy (prodává se v kutilských prodejnách, ale stačí i vosk z běžných svíček). Cibulím po nasátí vody zkraťte kořeny a namáčejte je do teplého, ale ne horkého vosku. Namáčejte klidně i opakovaně. Cibule následně umístěte do připraveného stojanu (třeba ze smotaného drátu), v němž je nechte, dokud vosk neztuhne (můžete je také postavit na pečicí papír). 

Povoskované cibule se aranžují nejčastěji do skleněných nádob nebo volně do mechu. Jejich předností je, že je můžete nechat volně, bez půdy i vody (rostliny trochu roste), a i tak vám pokvetou několik týdnů. Po odkvětu cibule zasaďte do záhonu (vosk příp. jemně narušte, ale není to nutné). 

Větší cibule obalte mechem jako kokedamy

Kokedama je způsob pěstování, při němž se substrát kolem kořenů vybrané rostliny formuje do tvaru koule a na závěr obaluje mechem. Mech se přitom k substrátu s kořeny upevňuje pomocí provázku, vlasce nebo ozdobného drátku. V případě cibulovin, u nichž jde o dočasnou kokedamu, není ale obalení substrátem nutné. Cibuli tak můžete obalit pouze větším množstvím mechu. Ten je možné zakoupit ve specializovaných obchodech, použít lze ale i mech ze zahrady. Kokedamu s cibulovinou je nutné pravidelně vlhčit pomocí rozprašovače.

V nakličovacích nádobách uvidíte i kořeny

Řadu cibulovin (hyacint, tulipán nebo narcisy) můžete pěstovat i hydroponicky. Stačí si pořídit skleněnou nakličovací vázu. Ta mívá tvar přesýpacích hodin, přičemž do spodní části nádoby se nalije voda (s příp. přídavkem hnojiva) a do horní se usadí cibule očištěná od půdy. Z cibule za čas prorostou skrz zúžení nádoby kořeny, rostlina začne rašit a posléze i kvést. 

K sehnání je i jiné provedení nakličovací nádoby, které se skládá ze spodní sklenice a horního talířku s otvorem uprostřed. Princip je ale stejný. Předností těchto váz a nádob je, že můžete obdivovat nejen nadzemní část rostlin, ale i jejich kořeny.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada