Pestré listy dlužich oživí nejen podzimní truhlíky

Dlužicha (Heuchera) patří k trvalkám s okrasným listem (a nutno říct, že k těm nejoblíbenějším). Jedná se o kompaktní trsnatou rostlinu, která pochází ze Severní Ameriky a dorůstá do zhruba 30 cm. Při kvetení, které nastává v květnu až červnu, může ale měřit 40 až 70 cm.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Pestrobarevné listy dlužichy

Největší okrasou dlužichy však nejsou drobné zvonkovité květy, nýbrž listy na dužnatých stoncích. Mohou mít totiž nejen zelenou, ale i limetkovou, krémově žlutou, růžovou, červenou, purpurovou nebo fialovou či hnědou barvu. K tomu přidejte kresby na listech, které vyniknou často až po prvních mrazících. 

Listy dlužich jsou zajímavé i tvarem (okrouhlé, srdčité...), povrchem (hladké i chlupaté), okrajem (zoubkované, zkadeřené...) nebo barevnou žilnatinou. Nepřekvapí proto, že dlužicha existuje v mnoha různých odrůdách.

Čmelák na květech dlužichy
Info ikona

Květy dlužich jsou sice drobné, ale určitě je oceníte (stejně jako čmeláci).

Foto: Shutterstock

Dlužichy mají skromné nároky

Dlužichy jsou nenáročné a mrazuvzdorné rostliny. Půdu upřednostňují těžší, ale propustnou (neměla by vysychat ani být přemokřená) a kyprou. Zvládnou i půdu chudou, ovšem dostatek živin a humusu se výrazně projeví ve zbarvení listů

Oslunění stanoviště závisí na konkrétní odrůdě. Některým dlužichám sice prospívá slunce, většině však vyhovuje polostín až stín. Vodítkem může být zbarvení listů: světlé listy uvítají polostín, tmavé zvládnou i přímé slunce.

Na péči jsou dlužichy nenáročné

Rostliny se vysazují poměrně mělce a do ujmutí je potřeba je pravidelně zavlažovat. Každých pět let se doporučuje dlužichy přemnožit, přičemž nejlépe se množí řízkováním stonků. 

Pozor, někdy dlužichy napadají larvy lalokonosců, které okusují u země jejich kořeny. Účinnou ochranu představuje např. aplikace parazitických hlístic.

Kde všude se dlužichy uplatní

Nejvíce vyniknou listy dlužich při výsadbě ve větším množství. Rostliny se uplatní v trvalkovém záhonu, i jako půdopokryvné, drobnolisté kultivary se pěstují ve skalkách a vysadit je můžete také do nádob. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada