Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou

Zatímco některé druhy můžete sázet kdykoli na podzim, jiné je lepší vysadit v jasně vymezenou dobu. Září vyhovuje třeba řebčíkům, sněženkám a raným tulipánům, pozdní odrůdy upřednostňují přelom října a listopadu.

Cibuloviny do města, květináče i stínu

Po kolika kusech vysazovat cibule

Většina druhů cibulovin vynikne ve větším počtu tulipány minimálně v pěti kusech, krokusy v deseti, s méně kusy vystačíte u odrůd, které na jednom stonku tvoří více květů. Cibuloviny vysazujte do skupin, různých ostrůvků, nikdy ne do řad.

Jak cibuloviny nakombinovat

Pro dlouhotrvající kvetení od února do května nakombinujte časně kvetoucí druhy, jako jsou krokusy či kosatečky síťkované, s později kvetoucími tulipány či okrasnými česneky. 

Pravidelně kvetoucí porosty odolných rostlin vytvářejí zejména modřence, ladoňky a krokusy. Naopak kvetení tulipánů, hyacintů a řebčíků královských časem polevuje, a je proto nutné je po několika letech dosadit.

Jak sázet cibuloviny do trávníku

Které cibule vyndávat z půdy

Po vysazení můžete většinu cibulovin pustit z hlavy. Některé je ale třeba po odkvětu a zatažení listů z půdy vyndat a v září nebo říjnu znovu vysadit. Na léto se doporučuje ze záhonu vyjmout a na podzim opět vysadit zejména tulipán, hyacint a cibulnaté kosatce (síťkovaný a Danfordové).

K cibulovinám, které se nemusejí několik let přesazovat, patří narcis, ladoník, řebčík královský, kostkovaný a bělokvětý, botanické tulipány, sněženka, bledule, botanické krokusy neboli šafrány, ladoňka, ladonička, puškinie, modřenec, snědek, okrasný česnek a kandík.

Jak vysazovat cibuloviny ve stylu lasagne

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada