Ajanka je velmi výrazná rostlina s nezvyklými květy: S našimi zimami si ale moc nerozumí
Trvalka ajanka vás uchvátí dekorativními listy
Ajanka pacifická nebo také chryzantéma pacifická (Ajania pacifica, Chrysanthemum pacificum) je kompaktně rostoucí rostlina, která dorůstá do výšky okolo 30 až 50 cm. Tato trvalka je druhem chryzantémy a pochází z Asie. Stejně jako chryzantéma patří do čeledi Asteraceae neboli hvězdnicovité. Je dekorativní i v době, kdy nekvete a mohou za to její listy. Ty jsou tuhé s jemným bílým okrajem a podlouhle vykrajované. Jejich krásy si všimnete hlavně na podzim, kdy bílé panašování krásně vynikne.
Ani květy ajanky nejsou k zahození
Trvalka ajanka kvete poměrně pozdě, stejně jako chryzantémy, a to až během srpna či října až listopadu a její květy jsou opravdu unikátní. Jedná se o drobné, žluté úbory, které jsou uspořádány v chocholičnaté latě. Spolu s bíle panašovanými listy tak žluté květy vytváří velmi působivý, barevný kontrast.
Jaké má ajanka nároky na pěstování
Ajanka není náročná, ale preferuje slunná nebo polostinná stanoviště a můžete ji vysadit do záhonu, do nádob nebo klidně do skalky. Velmi krásná je jako součást podzimních osázených nádob, kde se může kombinovat třeba s astrami, vřesy nebo travinami. Na půdu je nenáročná a poroste jako trvalka v běžné zahradní půdě. Jediné, nač je důležité si dát pozor, je, aby půda byla propustná, případně musíte zajistit dobrou drenážní vrstvu. Jestli totiž ajanka něco vážně nemá ráda, tak jsou to přemokřené půdy a pokud se tak stane v zimě, je to pro ni jistý ortel smrti.
Jak udržet ajanku přes zimu
Ajanka si moc nerozumí s našimi zimami a byť se jedná o trvalku, často vymrzá. Ale je tu jedna možnost, jak si ji můžete uchovat i na příští rok a je to podobné, jako s některými druhy chryzantém. Před příchodem mrazů ji vyjmeme z půdy, přesadíme do nádoby s vhodným substrátem a přeneseme do chladné a světlé místnosti, kde samozřejmě nesmí mrznout. No a zde jen zlehka přes zimu vlhčíme substrát a hlídáme, zda je ajanka v pořádku, a to až do jara, kdy pominou mrazy. V případě, že máte zahradu v teplé a chráněné oblasti, pěstitelé tvrdí, že není nutno ajanku vyndávat z půdy, ale zazimovat ji přímo v záhoně. K tomu nejlépe využijte zakrytí bílou, netkanou textilií nebo pořádnou vrstvu listí a chvojí.
V naší fotogalerii se můžete přesvědčit, jak výjimečnou trvalkou ajanka je.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.