Tropický zázrak na vaší zahradě: Vypěstujte si vlastní sladké kiwi, které přežije i české mrazy

Vypěstovat si vlastní kiwi dnes už není problém

Pěstování kiwi na zahradě v Česku je možné a stále populárnější, ačkoliv vyžaduje správný výběr odrůdy a péči. Klasické chlupaté kiwi (Actinidia deliciosa) je sice teplomilnější a v našich podmínkách se mu lépe daří v nejteplejších oblastech nebo s dobrou zimní ochranou, ale mini kiwi neboli aktinidie význačná (Actinidia arguta) je plně mrazuvzdorná a pro české zahrady mnohem vhodnější.

Mini kiwi (Actinidia arguta)

Tyto plody jsou menší - asi o velikosti angreštu, s hladkou slupkou, kterou není třeba loupat. Jsou velmi sladké a šťavnaté. Většina odrůd je vysoce mrazuvzdorná (až do -25 až -30 °C). 

Oblíbené odrůdy kiwi pro pěstování:

  • 'Issai': Samosprašná odrůda, což znamená, že nepotřebujete samčí a samičí rostlinu pro opylení. Plodí brzy a je vhodná i pro menší zahrady.
  • 'Ananasnaya': Velmi mrazuvzdorná, s plody připomínajícími ananas. Potřebuje opylovače (samčí rostlinu).
  • 'Weiki': Často používaná samčí odrůda pro opylování několika samičích rostlin. Existují i samičí kultivary 'Weiki'.
  • 'Geneva', 'Jumbo', 'Bingo', 'Hardy Red': Další oblíbené samičí odrůdy, které vyžadují samčího opylovače.
  • 'Dr. Szymanowski': Samosprašná odrůda mini-kiwi s dekorativními listy.

KVÍZ: vyznáte se v exotickém ovoci? Všechny otázky uhádne správně jen málokdo!

www.nkz.cz

Klasické kiwi (Actinidia deliciosa)

Větší, chlupaté plody, které známe z obchodů vyžadují teplejší podmínky a dobrou ochranu před mrazem. Pro pěstování těchto odrůd kiwi většinou potřebují samčí a samičí rostlinu.

Odrůdy:

  • 'Jenny' (samosprašná, ale pro větší úrodu je vhodný opylovač)
  • 'Hayward' (samičí, velkoplodá)
  • 'Atlas' (samčí opylovač)

Tyto odrůdy jsou vhodné spíše pro teplejší oblasti ČR, nebo pěstování ve skleníku či s intenzivní zimní ochranou. Kiwi lze pěstovat i ve velkých nádobách, které se na zimu přenesou do chladné, bezmrazé místnosti.

Klíčové aspekty pěstování tropického ovoce

Kiwi miluje slunce. Vyberte co nejslunnější místo pro pěstování, ideálně u jižní stěny domu, plotu, pergoly nebo zídky, která akumuluje teplo. Je důležité místo chránit před silnými větry, které by mohly poškodit výhony. Preferuje středně těžkou, dobře propustnou půdu, bohatou na živiny. Nesnáší přemokření, které vede k hnilobě kořenů. Důležitá je dobrá drenáž. Ideální pH je mezi 5,5 a 7. Před výsadbou je vhodné do půdy zapracovat vyzrálý kompost nebo hnůj.

Kiwi je mohutná liána, která potřebuje pevnou oporu (pergola, mříž, drátěnka, pevný plot). Na jednom místě může růst 40-50 let. Mladé rostliny jsou v prvních 3 letech citlivější na mráz. Proto při pěstování kiwi v našich podmínkách kořenový bal zamulčujte silnou vrstvou listí, slámy nebo chvojí. Celou rostlinu je vhodné zakrýt netkanou textilií nebo jutou. Většina mrazuvzdorných odrůd snáší české zimy bez problémů, ale mulčování kořenů je vždy dobrá prevence. V nejchladnějších oblastech nebo při velmi silných mrazech je vhodné chránit i starší rostliny.

Salámový strom můžete pěstovat i vy: pro milovníky pořádné flákoty to ale bude trochu zklamání

www.nkz.cz

Kdy kiwi vysadit?

Ideální doba výsadby sazenic je na jaře, po posledních mrazech (konec dubna, květen). Vzhledem k bujnému růstu je potřeba sazenice vysazovat ve vzdálenosti alespoň 3-4 metry od sebe. Počítejte také s tím, že rostliny mají dlouhé kořeny, které prorůstají do značné hloubky. 

Pokud nemáte samosprašnou odrůdu, musíte vysadit samčí i samičí rostlinu. Obvykle stačí jeden samec pro opylení až 6-8 samic.

Kiwi potřebuje, stejně jako většina tropického ovoce, pravidelnou a dostatečnou zálivku, zejména v období růstu a sucha. Půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. Mulčování pomáhá udržet vlhkost. V předjaří a na jaře přihnojujte organickými hnojivy (kompost, hnůj) nebo minerálními hnojivy (NPK, Cererit, hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu pro podporu plodnosti).

Řez

Kiwi plodí na jednoletém dřevě, proto je pravidelný řez klíčový pro bohatou úrodu:

  • Letní řez: Po červnovém nasazení plodů seřízněte výhonky za posledním plodem. Odstraňujte přebytečné výhony a udržujte rostlinu vzdušnou.
  • Zimní řez (po sklizni/předjaří): Odstraňujte staré, odplozené výhony a zkracujte nové plodné výhony. Nedoporučuje se řezat v zimě kvůli možnému "plakání" (vytékání mízy).

Jak vypadají rostliny i plody kiwi, se můžete podívat v naší galerii.

Galerie: Kiwi
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada