Dřevěný popel je zapomenutý poklad: Zahradnický trik z 19. století vás ohromí a promění zahradu v kvetoucí ráj
Dřevěný popel je pro rostliny superpotravina
Dřevěný popel z čistého dřeva má podobu šedého prachu, jenž je plný minerálních pokladů. Najdete tam draslík, fosfor, vápník, tedy hrdiny, kteří pomáhají rostlinám růst. Draslík je třeba kouzelník na kvetení a mimo to také pomáhá rostlinám lépe zvládat sucho. Fosfor zase dává kořenům sílu a plodům šťavnatost. A vápník? Ten je jako osobní trenér pro buněčné stěny. Ještě k tomu přidejte špetku boru, železa a hořčíku a rázem máte hnojivo, které by si koupila i sama příroda, kdyby měla peněženku.
Kyselá půda? Popel na to!
Máte na své zahrádce půdu, která je kyselá jako citron? Vězte, že dřevěný popel je zásaditý, a proto dokáže pH kyselé půdy zvednout a vytvořit prostředí, v němž se rostlinám daří. Ale pozor! Ne každá rostlina má ráda zásadité prostředí, tak třeba borůvky, azalky nebo rododendrony popel příliš nemusí. Takže dříve, než ho někam nasypete, nejprve si ověřte, co vaše rostliny preferují. A tam, kde ho mají rádi, ho přidejte třeba i proto, že mírně zlepší strukturu půdy a kořenům se pak bude lépe dýchat.
Slimáci, bacha! Popel útočí!
Slimáky na záhonech nikdo nechce. A právě dřevěný popel naši předci používali k vytvoření přírodní barikády. Stačí ho rozsypat kolem záhonu a slimákům se nebude chtít lézt přes tu nepříjemně prašnou překážku, která by se na ně nalepila. Pravda, po dešti ji musíte obnovit a také někteří zahrádkáři tvrdí, že to není stoprocentní, ale za vyzkoušení to rozhodně stojí.
Dejte si však pozor, protože ne každý popel můžete vysypat na záhon
Dříve, než však přiběhnete k prvnímu ohništi a začnete hrabat lopatou, je důležité si ujasnit ještě pár věcí. Ne každý popel je ten pravý.
Jaký popel můžete použít:
- Popel ze dřeva: Musí jít pouze o popel z čistého neošetřeného dřeva. Tím máme na mysli krbové dřevo, dřevěné uhlí (bez chemických podpalovačů), větve po prořezání stromů. Z něj pak vznikne ten správný elixír pro vaši zahradu.
- Popel z dřevěných briket, tedy pokud jsou čistě dřevěné a neobsahují žádná lepidla ani chemikálie. Vždy si u nich ale ověřte jejich složení.
Čemu byste se měli vyhnout velkým obloukem
- Zapomeňte, že byste na zahradě použili popel z uhlí. Uhlí obsahuje těžké kovy a další látky, které vaší půdě spíše uškodí než pomohou.
- Nevhodný je i popel ze spáleného odpadu, tedy z papíru, plastů, lakovaného dřeva, starého nábytku, vlastně ze všeho, co není čisté dřevo. Nic z toho prostě do zahrady nepatří. Tyto materiály obsahují chemikálie, které by zamořily půdu a vaše rostliny by otrávily.
- Popelu z grilovacích briket s chemickými podpalovači. Pokud jste na takových briketách grilovali, popel vyhoďte, je totiž plný chemie.
Kde a jak popel použít?
- Na záhony před výsadbou, kdy popel jemně zapracujte do půdy předtím, než začnete sázet. Na 1 m² přitom postačí jen 100-200 gramů popela, který promícháte s vrchní vrstvou zeminy.
- Popel se hodí k rajčatům, paprikám i okurkám. Tyto plodiny milují draslík. Pokud jim tedy chcete přilepšit, během vegetace půdu kolem rostlin posypte menším množstvím popela. Pozor, méně je někdy více. Stačí, když to uděláte jen jednou měsíčně.
- Když přidáte popel do kompostu, urychlíte tím rozklad organické hmoty a zároveň tím obohatíte kompost o minerály. Přidávejte ho ale jen v tenkých vrstvách, aby se dobře promíchal.
- Na podzim nebo brzy na jaře můžete popel rozsypat kolem kmenů stromů a pod keře a zahrnout půdou.
- V případě, že máte kyselý trávník a chcete ho vylepšit, můžete popel použít i zde. Rovnoměrně posypte plochu trávníku a důkladně zalijte.GALEIRE
Tak co, zkusíte tenhle zapomenutý trik z 19. století na své zahradě i vy? Možná zjistíte, že ten nejlepší zahradnický zázrak se skrývá přímo ve vašem krbu.