Modřenec – cibulovina roku 2019

V některých zemích se modřenci říká hroznový hyacint, protože každé květenství připomíná miniaturní hrozen složený ze zvonečkovitých květů. Však se také označuje jako vrcholový hrozen. Latinské jméno Muscari vychází z řeckého slova pro pižmo, protože některé druhy vydávají aroma podobné pižmu.

Víte, že modřenec symbolizuje pokoru a skromnost? To proto, že když jechcete obdivovat, musíte na kolena.

Modřenec širokolistý
Info ikona

Upřednostňujete-li bílé květy, vysaďte si modřenec širokolistý odrůdy Album.

Druhově bohatá nabídka

Známe asi čtyřicet druhů modřenců, ale nejznámější je Muscari armeniacum, tedy modřenec arménský. I přes označení modřenec nejsou všechny druhy modré. Některé jsou nachové, růžové či bílé, nebo dokonce dvoubarevné. Tyto oblíbené malé cibuloviny se původně vyskytovaly v oblasti Středozemního moře, ve střední Asii a na Kavkaze.  

Všestranná cibulovina 

Modřence snadno odolávají mrazu a také se snadno pěstují. Nemusíte se o ně vůbec starat. Uchytí se a každým rokem se jejich počet zvýší. Sama rostlina dosahuje výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste jeden, ale i více květenství.

Věděli jste, že modřence byly k dostání už v roce 1596? Tehdy stály v přepočtu 4,50 eura za cibulku.

Modré a bílé květy modřenců
Info ikona

Modřence se hodí pod opadavé dřeviny, kde mají zjara dostatek světla, a pod odkvětu nikomu nevadí zatahující listy. Uplatní se ale i na záhonech nebo ve skalkách.

Pokud si chcete užívat krásu modřenců, zasaďte je na podzim v době od října do začátku prosince, tedy v době před prvními mrazíky. Hodí se do téměř každé zahrady. 

Praktické rady a tipy 

  • Pokud si na zahradě chcete užívat i vůni modřenců, vyberte si jeden z těchto druhů: Muscari aucheri Blue MagicMuscari armeniacum Blue Spike, Muscari botryoides Album nebo Muscari macrocarpum Golden Fragrance. Většinu druhů a odrůd lze pěstovat i v květináčích.
  • Chcete-li dosáhnout barevného oživení zahrady, vysázejte modřence ve skupinách blízko sebe, a to nejméně po 25 cibulkách. Až se zjara objeví, bude na ně pěkný pohled. 
  • Rostlinou vhodnou do páru s modřencem je sasanka vábná (Anemone blanda). 

Zdroj: bulb.com

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada