Tulipán Triumph se stal cibulovinou roku 2021

Tulipán je bezpochyby nejznámější a nejoblíbenější kvetoucí cibulovinou. Existuje více než 8000 registrovaných odrůd, přičemž každý rok vznikají nové. Skupina Triumph zahrnuje snad největší množství všech dostupných tulipánů vůbec. Vznikla křížením ranných a pozdních jednokvětých druhů a nabízí nejvíce možných barev květů, včetně vícebarevných kombinací.

Jak tulipány pobláznily celý svět

Tulipány Triumph: kdy a jak vznikly 

Tulipány Triumph patří do skupiny středně raných tulipánů. Byly vyšlechtěny kolem roku 1920 křížením mezi jednoduchými ranými tulipány a Darwinovými tulipány. Holandský šlechtitel N. Zandbergen z Rijnsburgu je vypěstoval z malého výběru semen, který získal ve školce v Haarlemu. Od té doby se z tulipánů Triumph stala jedna za nejdůležitějších skupin tulipánů. 

Jak tulipány Triumph poznáte 

Tulipány Triumph dorůstají výšky 40 až 60 cm, což je o něco více než většina časně kvetoucích odrůd. Mají svěže zelené, vzpřímeně rostoucí listy a pevné, silné stonky, které se nelámou ani při silném větru. Rostliny kvetou od konce dubna do května, a to široce pohárovitými květy, které mohou být v různých odstínech bílé, žluté, oranžové, červené a růžové až fialové barvy. Některé z odrůd mají květy i dvoubarevné.

Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou

Kde a jak tulipány Triumph pěstovat 

Tulipány Triumph uvítají slunce a chráněné místo. Porostou sice i v polostínu, ale méně pokvetou. Půdu preferují propustnou a bohatou na živiny. Vysazují se v září a říjnu na vzdálenost asi 20 cm (rostou víc do šířky) a 15 cm hluboko. V době květu potřebují dostatek vláhy.

Odkvetlé květy tulipánů se odstřihávají, aby se rostliny nevyčerpávaly tvorbou semen (pozor, používejte jen čisté nůžky – při řezu i jiných kultivarů hrozí zplanění). Listy nechte zaschnout a poté vyjměte tulipánové cibule z půdy. Oddělte z nich brut (dceřiné cibulky) a až do podzimu je uskladněte na temném, chladném a suchém místě. Vyjímání tulipánových cibulí a opětovná podzimní výsadba na jiné místo se doporučuje pro dlouhé a bohaté kvetení v následujícím roce.

Jak na záhonu kombinovat cibuloviny

Použití a množení tulipánů Triumph 

Tulipány Triumph vyniknou zejména ve větší skupině, a to jak na záhonu, tak v květináči na terase. Kvetou dlouho, jsou vhodné i k řezu a hodí se také k rychlení. Množí se snadno dceřinými cibulkami.

Vysaďte si vonné letní cibuloviny

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada