Nejčastější houbové choroby zimostrázu

Stálezelený zimostráz má na zahradě okrasnou funkci. V květináčích může zdobit vchod do domu, nízkými plůtky odděluje záhony a je ideální dřevinou pro topiary (tvarování podle drátěných šablon, při kterém vznikají geometrické i figurální živé sochy). O krásu tmavě zelených listů však dokážou nenáročný keřík připravit následující choroby.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Hobové choroby na listech zimostrázu

Cylindrokladiové odumírání zimostrázu (Cylindrocladium buxicola) postihuje většinou celou rostlinu a vytváří vícero příznaků: tmavé skvrny na listech, protáhlé černé proužky na výhonech a současně rychlý a velmi silný opad listů. Na rubu listů se často objevuje bílý povlak tvořený rozmnožovacími orgány houby.

Naopak volutelová listová spála a odumírání výhonů zimostrázu (Volutella buxi) je nápadná už během vegetace změnou zbarvení listů do oranžova, jejich postupným zasycháním, případně opadem. Na spodní části postižených výhonů kůra praská a odlupuje se. Během zimních měsíců se na rubové straně odumřelých listů tvoří růžový povlak spor.

Zasychající větve zimostrázu

Jak se bránit houbovým chorobám buxusu

Napadeny mohou být zimostrázy jakéhokoli stáří, jednotlivé keře nebo i jednotlivé výhony v živém plotě. Silně napadené rostliny i opadlé listy odstraňte (nepatří na kompost). 

Pro další výsadbu si zvolte méně náchylné kultivary zimostrázu Buxus microphyllaHerrenhausen’ nebo ’Faulkner’. Pokud byly napadeny houbou Volutella, pak odstraňte napadené výhony a zajistěte dostatečné provzdušnění keře. Pomoci může také ošetření fungicidy (např. Horizon 250 EW), které se používají na ochranu okrasných rostlin proti původcům listových skvrnitostí.

Chraňte buxus před housenkami zavíječe

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada