REKLAMA
REKLAMA

Nejčastější houbové choroby zimostrázu

REKLAMA
REKLAMA

Stálezelený zimostráz má na zahradě okrasnou funkci. V květináčích může zdobit vchod do domu, nízkými plůtky odděluje záhony a je ideální dřevinou pro topiary (tvarování podle drátěných šablon, při kterém vznikají geometrické i figurální živé sochy). O krásu tmavě zelených listů však dokážou nenáročný keřík připravit následující choroby. 

Všímejte si hlavně listů 

Cylindrokladiové odumírání zimostrázu (Cylindrocladium buxicola) postihuje většinou celou rostlinu a vytváří vícero příznaků: tmavé skvrny na listech, protáhlé černé proužky na výhonech a současně rychlý a velmi silný opad listů. Na rubu listů se často objevuje bílý povlak tvořený rozmnožovacími orgány houby.  

Naopak volutelová listová spála a odumírání výhonů zimostrázu (Volutella buxi) je nápadná už během vegetace změnou zbarvení listů do oranžova, jejich postupným zasycháním, případně opadem. Na spodní části postižených výhonů kůra praská a odlupuje se. Během zimních měsíců se na rubové straně odumřelých listů tvoří růžový povlak spor. 

Co dělat a jak se bránit 

Napadeny mohou být zimostrázy jakéhokoli stáří, jednotlivé keře nebo i jednotlivé výhony v živém plotě. Silně napadené rostliny i opadlé listy odstraňte (nepatří na kompost). 

Pro další výsadbu si zvolte méně náchylné kultivary zimostrázu Buxus microphyllaHerrenhausen’ nebo ’Faulkner’. Pokud byly napadeny houbou Volutella, pak odstraňte napadené výhony a zajistěte dostatečné provzdušnění keře. Pomoci může také ošetření fungicidy (např. Horizon 250 EW), které se používají na ochranu okrasných rostlin proti původcům listových skvrnitostí.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA