Co způsobuje opad švestek

Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) je asi pět až šest milimetrů velký blanokřídlý hmyz podobný vosičce (někomu připomíná spíš mouchu).

Životní cyklus pilatky švestkové

Pilatka švestkové přezimuje v půdě pod napadeným stromem a na jaře vylézá ven. Po oplodnění kladou samičky do květů slivoní půl milimetru velká, bílá vajíčka, a to pod pokožku kališních lístků, přesněji do zářezu, který vyřízly svým kladélkem. Do každého květu kladou jen jedno vajíčko, jedna pilatka ale navštíví až 70 květů.

Z vajíček se líhnou larvy, které pronikají do vznikajících plodů a začnou vyžírat jejich dužninu a měkká jádra. Každá larva zničí tři nebo čtyři plody. Uvnitř plodů zanechávají trus, který se mění na kašovitou hmotu. Plody žloutnou a nakonec opadnou. S nimi se tak do půdy pod stromem dostanou i dorostlé larvy, které si po opuštění plodů vytvářejí zámotky, v nichž přezimují. Za rok má pilatka jednu generaci.

Prevence a ochrana před pilatkou

Kromě slivoní, tzn. švestek, pološvestek, slív, mirabelek a renklód, mohou pilatky výjimečně napadat i třešně. Pilatky se při kladení vajíček orientují podle bílé barvy květů, týden před kvetením proto vyvěste bílé lepové desky. Jako prevence je nutný také sběr spadaných plodů. Účinné je podle mnohých i zrytí půdy pod stromem a aplikace dusíkatého vápna.

Přímá ochrana spočívá v postřiku insekticidem, a to nejlépe ve druhé polovině kvetení, tj. jakmile začínají opadávat první okvětní plátky. Vhodným a povoleným přípravkem proti pilatce švestkové je Sanium Ultra. Ideálním termínem aplikace je večer, kdy už nelétají včely.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada