REKLAMA
REKLAMA

Co způsobuje opad švestek

REKLAMA
REKLAMA

Životní cyklus pilatky

Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) je asi pět až šest milimetrů velký blanokřídlý hmyz podobný vosičce. Přezimuje v půdě pod napadeným stromem a na jaře vylézá ven. Po oplodnění kladou samičky do květů slivoní půl milimetru velká, bílá vajíčka, a to pod pokožku kališních lístků, přesněji do zářezu, který vyřízly svým kladélkem. Do každého květu kladou jen jedno vajíčko, jedna pilatka ale navštíví až 70 květů.

Z vajíček se líhnou larvy, které pronikají do vznikajících plodů a začnou vyžírat jejich dužninu a měkká jádra. Každá larva zničí tři nebo čtyři plody. Uvnitř plodů zanechávají trus, který se mění na kašovitou hmotu. Plody žloutnou a nakonec opadnou. S nimi se tak do půdy pod stromem dostanou i dorostlé larvy, které si po opuštění plodů vytvářejí zámotky, v nichž přezimují. Za rok má pilatka jednu generaci.

Prevence a ochrana

Kromě slivoní, tzn. švestek, pološvestek, slív, mirabelek a renklód, mohou pilatky výjimečně napadat i třešně. Pilatky se při kladení vajíček orientují podle bílé barvy květů, týden před kvetením proto vyvěste bílé lepové desky. Jako prevence je nutný také sběr spadaných plodů. Účinné je podle mnohých i zrytí půdy pod stromem a aplikace vápenatého hnojiva (s žíravým vápníkem  hydroxid nebo oxid vápenatý).

Přímá ochrana spočívá v postřiku insekticidy, a to nejlépe ve druhé polovině kvetení, tj. jakmile začínají opadávat první okvětní plátky. Vhodnými přípravky je např. Reldan 40 EC, Zolone 35 EC nebo Zolone WP.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA