Kde a jak u nás přezimují motýli a kteří to jsou

Možná vás překvapí, že někteří motýli, které znáte ze zahrady, jsou tažní. Ano, je to tak – odlétají do teplejších krajin, tak jako ptáci. Jedná se zejména o babočku admirál, babočku bodlákovou, dlouhozobku svízelovou, lišaje svlačcového nebo žluťáska čilimníkového. A co ti, kteří u nás zůstávají? 

Jak přezimují naši motýli

S přezimováním je to u motýlů různé. Zatímco jedni přečkají zimu ve stádiu vajíčka nebo housenky (modrásci, okáč bojínkový), druzí jako kukly (bělásci, otakárci) a další dokonce přezimují jako dospělci (žluťásek řešetlákový, babočka paví oko, babočka osikovájilmovákopřivová nebo babočka bílé C). Ve většině případů k tomu ale potřebují vhodné místo, úkryt, v němž se schovají před nepřízní počasí i před predátory. Nejčastěji je můžete najít v nevytápěném sklepě, na verandě nebo na půdě, v kůlně, garáži, ale i ve starých stromech nebo třeba v opuštěných budovách, jeskyních apod. 

Nejodolnějším motýlem je žluťásek řešetlákový

Zimu zvládá z motýlů nejsnáze žluťásek řešetlákový. Odborníci to vyvozují z faktu, že si k přezimování často ani nehledá úkryt a zimuje třeba zavěšený na některé z venkovních rostlin (také se po zimě první probouzí). Další zajímavostí tohoto motýla je jeho „dlouhověkost“. Zatímco jiní motýli žijí jen několik týdnů (některé druhy i jen pár dnů), žluťásek řešetlákový se dožívá 11 měsíců (je nejdéle žijícím motýlem v Evropě). 

Zvláštností žluťáska řešetlákového je i skutečnost, že u něj někdy dochází ke zpomalení životních pochodů i během léta. To se pak uloží ke kratšími letnímu spánku

Co dělat, když probudíte přezimujícího motýla? 

Pokud motýl spí (hibernuje), nerušte ho. Jestliže se vám ale podařilo ho probrat (např. zatopením na chalupě), snažte se ho co nejšetrněji odchytit (třeba do větší krabice nebo sklenice). Pak ho přeneste na chladné místo (bez mrazu a průvanu) a jakmile se motýl s poklesem teploty zklidni, vyndejte ho a položte na vhodné místo. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada