Chcete zahradu jako z časopisu? Těchto 6 stříbrných krásek musíte mít!
6 nejzajímavějších stříbrnolistých trvalek na slunce
Rostliny se stříbřitě zbarvenými listy najdete mezi oblíbenými trvalkami i letničkami na slunce, a všechny dokážou ozvláštnit záhony i v době, kdy se ke kvetení teprve chystají, nebo naopak už dávno odkvetly. Šedavé či stříbřité tóny listů dodají záhonu na zajímavosti.
Jak vzniká stříbřité až našedlé zbarvení listů?
Ve velké většině nebývá stříbřité či našedlé zbarvení listů či výhonů rostlin způsobeno přímo barevným pigmentem, ale mohou za to jemné chloupky na povrchu rostlin. Ty mají za úkol zabránit popálení ostrými slunečními paprsky. Proto většina stříbřitě zbarvených trvalek na slunce pochází z teplých až horkých oblastí a výborně se jim i v našich podmínkách daří na slunných a suchých místech. Sortiment těchto rostlin je sice trochu omezený, ale i tak si mezi nimi určitě vyberete tu, která nejlépe doplní vaše trvalkové záhony.
1. Čistec vlnatý (Stachys byzantina)
- období květu: červen-srpen
Suchomilnou trvalku na slunce, čistec vlnatý, můžete znát i pod poetickým lidovým názvem zaječí ouška. To proto, že povrch jeho měkkých listů je jemný jako srst a tvar listů tak trochu zaječí uši připomíná. Čistec vlnatý dorůstá do výšky asi 40 cm, má rád slunné umístění a nejlépe se mu daří v sušší a dobře propustné půdě. Je mrazuvzdorný až do -28 °C a vlastně se obejde bez jakékoliv péče, patří mezi dokonale nenáročné trvalky.
2. Kostřava popelavá (Festuca cinerea)
- období květu: červen-červenec
Nižší travina, kostřava popelavá, dorůstá většinou do výšky okolo 50 cm a znát ji můžete i pod názvem kostřava šedá. Listy této traviny jsou úzké až jehlicovité, poměrně tuhé a na začátku léta se mezi nimi objevují jemné, zelenobílé klásky. Kostřava popelavá je plně mrazuvzdorná až do -24 °C a využít ji můžete jako trvalku na slunce nejen na okraje trvalkových záhonů, ale například i na skalkách a k osázení střešních zahrad.
3. Máčka plocholistá (Eringium planum)
- období květu: červen-září
Nevšední trvalka na slunce se vzhledem bodláku, máčka plocholistá, dorůstá výšky asi do 1 m. Kulovité květní úbory, zvané strbouly, se na rostlině objevují po celé léto a představují i skvělý materiál na suché kytice nebo na věnce. Máčka plocholistá vyžaduje slunné stanoviště a spíše sušší, a především dobře propustnou půdu.
4. Pelyněk stříbřitý (Artemisia stelleriana)
- období květu: červenec-srpen
Další ze spíše suchomilných rostlin se stříbřitým vybarvením listů, pelyněk stříbřitý, patří mezi nižší trvalky. Dorůstá do výšky jen asi 30 cm. Během celého léta vykvétá nepříliš výraznými květy ve žlutobílé barvě. Mnohem zajímavější jsou jeho hluboce vykrajované stříbrné listy se zaoblenými laloky. Pelyněk stříbřitý je mrazuvzdorný až do -30 °C, ale během letní sezóny miluje slunce a teploty spíše vyšší. Tato trvalka na slunce se uplatní na skalkách i na okrajích záhonů a schodišť.
5. Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum)
- období květu: květen-červen
Během letních měsíců má tahle trvalka na slunce, rožec plstnatý, kvetení už dávno za sebou, ale okraje záhonů i schodišť nebo i skalky zdobí bohatými polštáři šedostříbrných listů. Dorůstá do výšky jen 20-25 cm, miluje slunečná místa a má jen velmi malé nároky na vláhu. V období jarního kvetení bývá rožec plstnatý zcela pokrytý zvonkovitými květy v bílé barvě.
6. Svatolina cypřišová (Santolina chamaecyparissus)
- období květu: červenec-srpen
Aromatický keřík, svatolina cypřišová, dorůstá do výšky 40-60 cm. I tato rostlina se stříbrnými listy miluje slunce a teplo a má jen velmi malé nároky na vodu. Po celé léto vykvétá svatolina jasně žlutými květy. Najde skvělé uplatnění jako půdopokryvná trvalka, ale i jako sezónní rostlina v truhlíku na balkoně.