Středomořský skvost u vás doma: Vysaďte si oleandr a užijte si moře květů i v Česku
Oleandr, okrasný keř ze Středomoří
Oleandr (Nerium oleander) je krásný, stálezelený okrasný keř, který si získal popularitu pro své bohaté a voňavé květy. Pochází ze Středomoří a subtropických oblastí Asie, kde roste divoce podél vodních toků a v sušších oblastech.
Kupodivu i v České republice je pěstování oleandru možné, ale vyžaduje specifickou péči, protože se jedná o teplomilnou rostlinu. Vzhledem k našim klimatickým podmínkám se ve většině případů pěstuje jako přenosná rostlina v nádobách.
Tento stálezelený okrasný keř nebo malý strom ve své domovině dorůstá výšky až 6 metrů, v našich podmínkách pěstovaný v nádobách obvykle do 2-3 metrů. Oleandr miluje slunce. Čím více slunce mu dopřejete, tím bohatěji bude kvést. Ideální je plně slunné a teplé místo, například na terase, balkóně nebo u jižní stěny domu, která akumuluje teplo. Místo by mělo být chráněno před silným větrem a deštěm, který by mohl poškodit květy.
Oleandr je velmi žíznivá rostlina, zejména v horkých letních dnech. Potřebuje pravidelnou a vydatnou zálivku, substrát by neměl nikdy úplně vyschnout. V podmisce klidně může stát voda. A protože je oleandr také trochu fajnšmekr, preferuje spíše měkkou, vápenitou vodu (např. dešťovou). Tvrdá voda, zejména studniční, mu nesvědčí.
Tento okrasný keř potřebuje dobře propustný a výživný substrát. Můžete použít speciální substrát pro oleandry nebo středomořské rostliny, případně si namíchejte směs zahradní zeminy, substrátu pro pokojovky a zralého kompostu. Oleandr má mělké kořeny, proto volte co nejširší květináče. Mladé rostliny přesazujte každoročně, starší pak jednou za 3-4 roky, a to vždy do jen o něco větší nádoby (cca o 2 cm v průměru), abyste podpořili kvetení. Před přesazováním nezalévejte. Během vegetačního období (od března/dubna do října) pravidelně hnojte tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Četnost hnojení se liší podle typu hnojiva, ale v létě to může být i každou zálivku.
Oleandr není plně mrazuvzdorný. Krátkodobě snese lehké mrazy do cca -5 °C (některé zdroje uvádí až -10 °C), ale dlouhodobé vystavení mrazu ho poškodí nebo zahubí. Proto raději preventivně tento okrasný keř zazimujte ještě před příchodem prvních silnějších mrazíků, obvykle když venkovní teploty klesnou pod 5 °C. Využijte světlé a chladné místo s teplotou mezi 5-12 °C. Vhodná je zimní zahrada, chladná chodba, skleník nebo garáž s oknem. Během zimy výrazně omezte zálivku. Rostlina snižuje svou aktivitu, substrát by neměl zcela vyschnout, ale přemokření vede k hnilobě kořenů. Hnojení v zimě zcela vynechejte. Důležitý je dostatek světla. Pokud je oleandr v zimě v tmavém prostředí, shodí většinu listů. V takovém případě by mělo být stanoviště co nejchladnější, s teplotou maximálně 10 °C.
Při nedostatečné péči může být náchylný k napadení sviluškami, které poznáte podle bílých teček na listech, nebo puklicemi.
Velmi důležité je vědět, že všechny části oleandru jsou silně jedovaté. Je důležité s ním zacházet opatrně a umístit ho mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.