Asi už jste slyšeli pojem “biohacking”. Zjednodušeně řečeno jde o určité změny životního stylu, které mají vést ke kvalitnějšímu a spokojenějšímu životu. Tyto změny vycházejí z vědomého přístupu k vlastnímu životu a k jejich docílení využívá biohacking různé metody. Za základní kámen zdravého a naplněného života považují vyznavači biohackingu přitom kvalitní spánek. Jak ho docílit? Tou nejjednodušší cestou je využití léčivé síly bylinek.
Kterou bylinku si vybrat
Co můžete udělat pro lepší spánek
- Nechoďte spát příliš pozdě. Odborníci doporučují být v posteli kolem 22. hodiny.
- Omezte stimulanty, jako je třeba kofein. Po celodenním pití kávy se spánek jen tak nedostaví a když, tak nebude mít omlazující účinky. Hraniční by měla být 14. hodina, po níž již kávu nepijte.
- S kofeinem se pojí i rychlý životní styl a stres. Tělo v jeho důsledku produkuje stimulační hormony (adrenalin a kortizol) a spánek pak ne a ne přijít. Vyzkoušejte proto meditaci pro zklidnění mysli.
- Zdravému spánku neprospívá ani rychlé občerstvení, polotovary apod., které představují pro tělo zbytečnou zátěž, se kterou se musí v noci vypořádat. Snažte se jíst proto zdravěji a naposledy mezi 18. a 19. hodinou.
- To samé platí pro alkohol před spaním. Možná vám pomůže rychle usnout, ale tělo ho musí odbourat a spánek nebude kvalitní.
- Před spaním vynechte také televizi a počítač (alespoň dvě hodiny předem). Potlačují totiž produkci spánkového hormonu melatoninu až o polovinu.
- Připravte si ložnici. Místnost určená ke spaní by měla být zatemněná (vhodné jsou tzv. zatemňovací závěsy nebo masky na spaní), dostatečně vyvětraná a spíše chladná (mezi 15 a 20 °C) a izolovaná od případného hluku.
- Dopřejte si kvalitní a pohodlnou matraci a lůžkoviny, které vám vyhovují. A nezapomínejte je pravidelně měnit – polštáře za půl roku až za rok, matrace po pěti až deseti letech.
- Nespěte s mobilním telefonem vedle postele, příp. vypněte bezdrátové připojení k internetu. Omezíte tak možný vliv elektromagnetického záření na váš spánek.