Dosny jsou nenáročné, jen musejí přezimovat mimo mráz

Kany (Canna) se pěstují skoro samy, v zemích původu jde téměř o plevelné rostliny. U nás jsou oblíbené kvůli svém exotickému vzhledu – dodávají zahradě nádech subtropů a vysazují se do okrasných záhonů i do nádob. 

Dosny jsou okrasné květy i listy

Dosny mohou v našich podmínkách dorůstat až do výšky dvou metrů, i když v poslední době se prosazují spíše trpasličí formy (zabírají méně místa). Listy dosen bývají různě sytě zelené, ale i hnědé, nebo spíše hnědě purpurové. Barvy květů jsou rovněž pestré – od žlutých odstínů přes oranžové a růžové až po červené a existují i dvoubarevné odrůdy. 

Dosna (Canna) se žlutými květy
Info ikona

Dosny (Canna) jsou schopné kvést od července do prvních říjnových mrazíků.

Foto: iBulb

Jak se o kany starat, aby prospívaly

Dosny, resp. kany jsou teplomilné rostliny, a uvítají proto teplé a chráněné místo na slunci (nebo v mírném polostínu, ve stínu se ale plně nevybarví) a s vlhkou a živnou půdou

Přezimují v bezmrazých prostorech a ven se jejich hlíznaté oddenky vysazují po ledových mužích, tj. ve druhé polovině května (15 cm hluboko, spon 50x50 cm). Takové rostliny však často naberou zpoždění a kvetou až koncem léta. Proto se doma, na zaskleném balkonu nebo ve skleníku od března nebo dubna předpěstovávají kany v nádobách a ven se vysazují jako sazenice. Při pravidelné závlaze (půdu je možné i mulčovat) a občasném přihnojení pak dosny pokvetou celé léto, někdy až do prvních podzimních mrazíků (tj. od července do října). 

Oddenky dosny (Canna)
Info ikona

Oddenky kan (Canna) můžete na jaře dělit, a rostliny tak namnožit a zmladit.

Foto: iBulb

Kdy a jak dosny ze zahrady přezimovat

Oddenky dosen se z půdy na záhonu vyjímají po prvních mrazících (nejvhodnější jsou k tomu rycí vidle). Stonky se nad oddenky uřezávají – někdo doporučuje těsně nad nimi, jiný v deseticentimetrové vzdálenosti, zkušenosti se různí. To samé platí pro kořenový bal. Zatímco jedni pěstitelé oddenky od půdy očišťují, druzí zdůrazňují, že se půda odstraňovat nemá (pravděpodobně kvůli možnému poškození). Každopádně po alespoň mírném oklepání půdy se oddenky ukládají do nádob se suchým pískem (nebo s trochu vlhkou rašelinou) a v suché místnosti se skladují při teplotách kolem 10 °C (sklep, garáž, veranda). 

Během zimy je vhodná občasná kontrola oddenků kvůli zaplísnění, hnilobě nebo zasychání. Napadené oddenky je nutné odstranit (při hnilobě), příp. izolovat a ošetřit vhodným přípravkem (při plísni), nebo substrát mírně ovlhčit (při zasychání). 

Jak zimovat kany pěstované v nádobách

Kany pěstované v květináčích se v nich mohou přes zimu ponechat. Rostliny přestaňte pravidelně zalévat, odstraňte jim nadzemní část a přesuňte je na suché a temné místo. Během zimy je jen občas mírně zavlažte. Na jaře je probuďte zálivkou, přesunem na světlo a v druhé půlce května mohou ven. 

Kdy a jak dělit oddenky dosen

Na jaře před výsadbou do nádob k předpěstování (nebo před přímou výsadbou na záhon) se mohou oddenky kan dělit, a tím rostliny rozmnožit a zároveň zmladit. Dělí se tak, aby každá oddělená část (oddělek) měla alespoň tři nebo čtyři pupeny. Rány po rozdělení oddenků zasypte biouhlem nebo prachem z dřevěného uhlí, nechte zaschnout, a pak teprve vysaďte. (Stejně můžete ošetřit oddenky poškozené před uskladněním.) 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada