Zdá se nevinná, ale... Tahle oblíbená trvalka skrývá past pro motýly
Jak vypadá a odkud pochází pupalka nádherná?
Pupalka nádherná (Oenothera speciosa) je odolná a otužilá trvalka, která pochází ze Severní Ameriky a ve své domovině roste nejčastěji v chudých půdách v průrvách a mělkých prohlubních skal. Pupalka nádherná dorůstá do výšky 25-60 cm a vytváří rozložité keříky, které se šíří po okolí kratšími oddenky, nižší odrůdy se pěstují jako půdopokryvné rostliny. Pupalka nádherná tvoří přízemní růžice podlouhlých až kopinatých, zubatých listů. Od pozdního jara do začátku podzimu, nejčastěji od začátku června do října, vykvétá množstvím jednoduchých a výrazně vonných květů v bílé nebo častěji růžové barvě. Okvětní plátky mívají nápadné růžové žilkování. Na rozdíl od nejznámější pupalky dvouleté vykvétá pupalka nádherná před den, ne až navečer.
Proč je pupalka nádherná nebezpečná pro dlouhozobku?
V na první pohled půvabné a něžné pupalce nádherné by nebezpečí hledal jen málokdo. Přesto pokud na vaši zahradu přilétají noční motýli, dlouhozobky svízelové, můžete si sami všimnout, jak tyhle můry s dlouhým sosákem usednou na květ pupalky nádherné, chvíli se na ní bezmocně zmítají, a pak vysílením uhynou. Pupalka nádherná pro dlouhozobku představuje smrtící past v podobě trichomů neboli drobných chloupků, o které se zachytí sosák dlouhozobky, a ta jej už nedokáže vytáhnout. Je to smutný příklad rostliny, která je v Evropě nepůvodní, a dokáže našim zahradám i přírodě poměrně výrazně škodit.
Jak a kde pěstovat pupalku nádhernou?
Pupalka nádherná se i přes nebezpečí pro dlouhozobky na našich zahradách poměrně běžně pěstuje, protože se jedná o půvabnou a naprosto nenáročnou rostlinu.
- Prosperuje nejlépe na slunečném stanovišti, ale poměrně dobře snese i polostín.
- Vyžaduje sušší, hlinitopísčitou půdu, nesnáší půdu vlhkou, a už vůbec ne zamokřenou.
- Není náročná na pH půdy, ale nejlépe pupalce nádherné vyhovuje neutrální až zásaditá půda.
- Pupalka nádherná je mrazuvzdorná nejméně do -29 °C.
- Pěstuje se jako skalnička, na okrajích trvalkových záhonů nebo i v květináči na balkoně.