Jak upravit zahradu, aby se v ní líbilo i motýlům

Máte-li prostor, raději zkombinujte víc prvků, než abyste celou zahradu proměnili v jednu velkou louku. I tak ale platí, že květnatá louka je pro motýly vynikající. Dobře si ale promyslete, jak ji budete sekat: pokud to jde, nesečte celou plochu najednou. Co dál? 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Motýli preferují záhony na slunci 

Motýli mají rádi slunce, proto dávají přednost zahradě s jižní orientací. Dobré jsou suché zídky a teplá místa s odkrytou půdou. Motýli se na nich rádi sluní a kladou vajíčka. 

Rostliny, které mají motýli v oblibě 

Komule působí na řadu motýlích druhů jako neodolatelné lákadlo. Nektar si na ní nachází vše, co k ní dokáže doletět ze vzdálenosti 10 kilometrů. Pro housenky je však bezcenná. Stejně oblíbené jsou dobromysl, mateřídouška, šalvěj luční, hvozdík kartouzek, štírovník a kopretiny.

Jarní cibuloviny jako lákadlo pro motýly

Vysaďte dlouho kvetoucí rostliny 

Prodlužte dobu kvetení důležitých rostlin. Když pěstujete podzimní hvězdnice, vyberte odrůdy tak, aby na sebe navazovaly, anebo předem zaštípněte část poupat – tím se prodlouží kvetení na jedné rostlině. 

Motýli potřebují vodu 

Dejte motýlům pít. Ideální je pro ně mělká voda, z níž vyčnívají kamínky, třeba na plochém okraji jezírka. 

Sadec kvete dlouho a láká včely i motýly

K vodě vysaďte nektarodárnou vrbici 

Když už máte vodní prvek, zvažte i jeho osázení: vynikající nektarodárnou rostlinou, které se daří na vlhkých březích, je kyprej vrbice. 

Nechte trochu zeleniny housenkám 

Důležitá je i užitková zahrádka: pro otakárka fenyklového v ní může být kopr, petržel, mrkev a kerblík, pro bělásky zelí. Necháte-li občas vyběhnout do květu jeden dva hlávkové saláty, také tím motýlům uděláte radost. 

I kopřivy poskytnou motýlům obživu 

V zahradě se neobejdete bez kompostu. Nechte na jeho okraji růst kopřivy: mohou poskytnout obživu housenkám víc než dvaceti druhů motýlů. 

Proč a jak přilákat do zahrady pestřenky

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada