Líčidlo jedlé: Odvážná volba pro zahradníky, kteří chtějí experimentovat

Vytrvalá bylina líčidlo jedlé okouzluje i u nás 

Vytrvalá bylina z Číny a Japonska, líčidlo jedlé, dobývá evropské zahrady a začíná se objevovat i na jídelníčku. Tato bujná rostlina se sytě zelenými listy a purpurově černými bobulemi na podzim doslova září jako drahokamy. Není divu, že si jí zahradníci zamilovali. V Evropě se poprvé objevila v 19. století a hned se stala oblíbenou mezi těmi, kdo chtěl vyzkoušet něco netradičního. Ať už jste začátečníci nebo ostřílení profíci, líčidlo vás dostane svou nenáročností a šarmem. Roste jako z vody a vypadá jako vystřižené z katalogu okrasných rostlin. 

 

Je jedlé, ale s rezervou

Líčidlo totiž obsahuje saponiny a alkaloidy, které mohou být ve větším množství toxické. Ale žádný strach, s trochou dovednosti si s ním poradíte i vy. Nicméně pojďme se spolu podívat, co je možné jíst a čemu byste se měli raději vyhnout. 

Jedlé jsou: 

  • Na jaře, když se objeví mladé výhonky této vytrvalé byliny, které jsou velké do 20-30 cm. Tyto výhonky jsou ještě křehké. Připravují se jako špenát. To znamená, že se blanšírují, a to ideálně 2x, abyste se zbavili hořkosti. Pak je můžete připravit na pánvi s máslem a česnekem. Přidat je můžete také do omelety, zapéct do slaného koláče nebo je použít do asijských pokrmů. Chuť těchto výhonků je jemná, lehce nahořklá, něco mezi špenátem a chřestem. 
  • V Asii se konzumují i kořeny, jenže jsou příliš složité na úpravu. U nás je proto doporučováno, abyste se věnovali spíše listům. 

Co rozhodně nejíst

  • Zralé bobule, které jsou sice pastvou pro oči, ale ne pro žaludek. Jsou toxické a mohou způsobit zažívací potíže jako zvracení a průjem. Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky rozhodně je preventivně odstraňujte. 
  • Jak rostlina stárne, zvyšuje se v ní obsah toxických látek, a proto se mohou konzumovat pouze mladé a svěží výhonky. 

 

Co je bylinný extrakt a jak využít bylinky při pěstování rostlin

www.nkz.cz

Pěstování líčidla je snadné 

Líčidlo jedlé je ideální vytrvalá bylina pro líné zahradníky. Pokud vás láká vyzkoušet pěstování na vlastní zahradě, tu je vše, co potřebujete vědět: 

  • Miluje slunce, ale zvládne i polostín. Čím víc světla, tím ale bude bujněji růst a bude mít i výraznější barvu bobulí. Není ani vybíravé. Poroste vám v běžné zahradní půdě. Pokud mu chcete ale dopřát, zasaďte ho do humózní a propustné zeminy. Nepotřebuje ani žádné složité hnojivo. 
  • Líčidlo se pěstuje ze semen, která si můžete vysít přímo na záhon na jaře po posledních mrazech. Nebo si je můžete předpěstovat i doma, ale v tom případě se připravte na rychlý růst. Dorůstá až do výšky 2-3 m. Pokud chcete mít rosltin více, nechte mezi nimi prostor alespoň 1m. 
  • Mladé rostlinky potřebují pravidelnou závlahu, ale starší už jsou odolné i vůči suchu. Kromě semen se může tato vytrvalá bylina množit i dělením trsů. Navíc je to i velmi odolná rostlina, kterou prakticky nic neohrozí. 

 

Co byste ještě měli o líčidlu vědět

  • Vytrvalá bylilna líčidlo je tak trochu dobrodruh a rádo se šíří. Pokud tedy nechcete, aby brzy ovládlo vaši celou zahradu, odstraňujte z něj odkvetlé květy dřív, než se z nich stanou nositelé semen. Nebo zkuste odrůdu Phytolacca esculenta “Variegata”, která má nádherné panašované listy a je méně divoká. 
  • Pozor si dejte na líčidlo americké (Phytolacca americana), které je jedovatější a pro jezení zcela nevhodné.

Máte už s líčidlem nějaké zkušenosti? Nebo vás láká jeho pěstování vyzkoušet. Inspirujte se v naší galerii. 

GALERIE: Vytrvalá bylina líčidlo jedlé
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada