Jak připravit fuchsie na přezimování

Už od začátku září přestaňtefuchsie přihnojovat, aby jejich výhony dostatečně vyzrály a zdřevnatěly. Zálivku sice mírně omezujte, záleží ale na počasí, za teplých dnů rostliny zalévejte, aby neshodily předčasně listy. Venku je ponechte co nejdéle – dokud nenastanou první mrazíky. Pak je na čase je přenést do chráněných prostor. 

Kontrola fuchsií před zimou

Před uložením na vybrané místo odstraňte z rostlin suché a poškozené listy a výhony, které by mohly být zdrojem infekce. Stejně tak fuchsie prohlédněte a zasáhněte proti případným škůdcům a chorobám. Příliš rozvětvené rostliny je možné seříznout až o třetinu. Na hlubší řez zareagují bujným růstem, což je ale zbytečně vysílí.

Kde fuchsie zimovat 

Zimujte je ve světlé a chladné místnosti. V prostorách vyhřívaných na 15 °C zůstanou fuchsie do jara olistěné. Vhodným místem k přezimování je také veranda nebo chodba s teplotou od 5 do 10 °C. Pozor je nutné si dát jen na možný průvan u oken a kontakt se studeným sklem. Zimu dokážou fuchsie přežít i v tmavém sklepě nebo garáži, kde však o své olistění přijdou. Přesto jde o lepší místo k přezimování, než je vytápěný pokoj. 

Jak o fuchsie pečovat v zimě

Půdu v nádobách s fuchsiemi lehce prokypřete, případně dosypte. Je-li přemokřená, nechte ji trochu vyschnout. Během zimy rostliny zalévejte jen mírně. Čím méně budou mít světla, tím méně. Květináče s fuchsiemi lze také umístit do rašeliny a vlhčit pouze ji. V prostorách se zvýšenou vlhkostí je dobré rostliny předem preventivně ošetřit fungicidem. Během zimy fuchsie kontrolujte a odstraňujte spadlé listy. 

Kdy začít fuchsie letnit 

Začátkem března rostliny přesaďte do čerstvého substrátu, proveďte řez (pokud jste ho neprovedli na podzim) a přesuňte je na místo s teplotou mezi 10 a 20 °C. S přihnojení počkejte až po ujmutí. Na balkon či zahradu fuchsie přeneste až ve druhé polovině května.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada