Trávník vám zlikvidují tyto choroby: Poradíme, jak s nimi zatočit. Mnoho z nich se totiž objevuje v létě
Proč se choroby v trávníku vyskytují
Je-li trávník zdravý, většinou si s nějakou chorobou a plevelem poradí sám. Problém ale nastává ve chvíli, kdy je trávník oslabený, což se stává hlavně po zimě a potom také během léta a krátce po něm. Lze tedy říct, že choroby trávníku se vyskytují při nevhodných podmínkách pro jeho růst. Bývá to nedostatek živin v půdě a také příliš mokrá, suchá, kyselá nebo zásaditá půda. Vše tedy musí být v rovnováze a teprve při vytvoření optimálních podmínek je trávník odolný vůči nepříznivým vlivům.
Kdo je původcem chorob trávníku
Nejčastějším viníkem výskytu některé choroby trávníku je nižší nebo vyšší houba, která se množí svými výtrusy. A právě její způsob množení je zrádný, protože nebudete-li si jí všímat, velmi rychle se rozšíří a zlikviduje velkou část trávníku. Houbou napadená část se pak hůře zachraňuje a je třeba se obrnit trpělivostí. Naštěstí ale existuje pár preventivních opatření a funkční chemické přípravky, které nám v boji proti houbovým chorobám mohou pomoci.
6 nejčastějších houbových chorob trávníku
1. Rez travní
Rez travní v trávníku nejčastěji najdete koncem léta, kdy se na listech nebo stéblech trav objevují typické žlutooranžové až červenohnědé práškovité výstupky. Nebudete-li si této choroby všímat, brzy se rozšíří po celém trávníku, protože spory hub se roznáší větrem, deštěm nebo zálivkou.
Jak proti rzi zasáhnout
Jakmile objevíte jeden jediný list zasažený rzí, nečekejte, že to samo zmizí. Nezmizí a bude hůř. První pomoc je taková, že odstraníte napadené části trávníku. Další možností léčby této choroby trávníku je aplikace fungicidů, a to buď preventivně, pokud vás rez trápí každým rokem, nebo hned při prvních příznacích.
2. Rez korunková
Rez korunkovou poznáte podle žlutočervených skvrn, které se rychle šíří vzduchem. Skvrny na listech postupně mění barvu ze žluté přes oranžovou až do konečné hnědé. I tento druh rzi se objevuje během horkého léta.
Jak se bránit proti rzi korunkaté?
Paradoxem je, že tato choroba trávníku se objevuje ve chvíli, kdy během léta sečete častěji, než by bylo zdrávo. Je to dáno tím, že trávník trpí nedostatkem živin a je oslaben působením vysokých, letních teplot. Takže preventivní opatření je takové, že frekvenci seče upravíte dle potřeby a v létě, kdy panují vysoké teploty, nebudete sekat tak často a ne nízko. Pokud se rez objeví, ochrana je stejná jako u rzi travní.
3. Čarodějné kruhy
Ano, i taková houbová choroba trávníku se zajímavým názvem existuje. Jedná se vlastně o houby, většinou to bývají špičky nebo bedly, nebo jiný druh hub, jejichž plodnice se šíří kruhovitě. Plodnice se objevují hlavně po dešti, houby rostou do kruhu, kde tráva postupně odumírá. Takže až se budete radovat, že vám přímo na zahradě v trávníku rostou houby, začněte hned jednat, protože se s velkou pravděpodobností jedná o nějaký problém. Jediným řešením je všechny houby odstranit a spolu s nimi všechny napadené travní trsy včetně půdy okolo nich, protože zde je mycelium hub, a šířilo by se znovu. Poté je dobré trávník přihnojit a dodat mu živiny pro regeneraci.
4. Plíseň sněžná
S plísní sněžnou se v trávníku setkal určitě již každý, protože tento druh choroby trávníku se šíří v době, kdy to nemůžeme nijak ovlivnit. Nejčastěji se totiž píseň sněžná vyskytuje po zimě na zahradách, v místech, kde dlouhou dobu ležel sníh. I to je důvod, proč se doporučuje sníh z trávníku odklízet. Většinou to bývá v místech, kam nemůže sluníčko a sníh se zde drží déle. Plíseň sněžnou poznáte snadno, v trávníku se vyskytuje šedobílý povlak, který může zabírat velkou plochu. Trávník pak v těchto místech odumírá a vznikají nevzhledné, bílé skvrny.
Jako ochranu volte správné druhy trav
Když zakládáte trávník výsevem, vždy byste si měli vybrat správné druhy trav. Pokud bydlíte v oblasti, kde se sníh drží dlouho a máte s plísní sněžnou již zkušenosti, musíte vybrat odolné druhy trav. V tomto případě doporučujeme kostřavy, a to kostřavu červenou a kostřavu ovčí. Z trávníku po zimě odstraňte včas sníh a jakmile se plíseň objeví, aplikujte fungicidy a zasažený trávník odstraňte. Vzniklá prázdná místa na jaře pak dosejte novým osivem nebo použijte trávníkovou náplast.
5. Pythiová skvrnitost
Pythiová skvrnitost se vyskytuje hlavně v nově založeném trávníku a poznáte ji podle vatovitých chomáčků mezi stébly. Tam, kde se tato houba vyskytuje, trávník špatně roste a objevují se hnědé skvrny. Takto zasažená místa vypadají, jako by se trávník v tomto místě propadal. Houba bohužel zasahuje i kořeny trav, takže jakmile v trávníku je, už se jí jen tak nezbavíte. Napadený trávník chorobou co nejdříve odstraňte, aby se houba nestihla rychle rozšířit na větší plochu.
6. Tyfulová hniloba
Stejně, jako se objevuje plíseň sněžná, se v trávníku objevuje i tyfulová hniloba. V místech, kde se sníh drží dlouho, se začnou objevovat hnědé skvrny, tráva ztrácí barvu a v postižených kruzích vypadá jako suchá. Preventivně lze pouze odstranit sníh a nečekat, až sám sleze. V případě, že chorobu v trávníku máte, musíte co nejrychleji zasáhnout fungicidy.
Jak se vyvarovat výskytu houbových chorob v trávníku
Jak již bylo řečeno, je-li trávník zdravý a v dobré kondici, bude mnohem lépe odolávat napadení chorobami. Trávníku tedy dodávejte dostatek živin, na jaře hnojiva s převahou dusíku, na podzim naopak s převahou draslíku. Na podzim z něj shrabte napadené listí. Trávníku dopřejte minimálně jednou ročně péči, nejlépe na jaře, v podobě vertikutace případně aerifikace. Pravidelně ho především v létě zavlažujte a se sekáním to za vysokých teplot nepřehánějte.
Jak jednotlivé choroby trávníku vypadají, se můžete podívat v naší fotogalerii.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.