Kampaň „No Mow May“: dejte včelám a dalšímu hmyzu šanci a nesečte v květnu trávník

Podle organizátorů celé kampaně je totiž v zahrádkářích zakořeněná představa, že zahradní sezona začíná právě posečením trávníků. Po zimě se však hmyzu často nedostává potravy, a každý rozkvetlý květ se počítá. 

Včela u jetelových květů
Info ikona

Paradoxem je, že akce „No Mow May“ pochází z Británie, země dokonale zastřižených a pečlivě udržovaných „anglických“ trávníků.

Každý květ se počítá aneb Jak vysoké máte nektar skóre

Každý květ se počítá (Every Flower Counts) je mimochodem i název experimentu z roku 2019, k němuž byla v Británii přizvána zahrádkářská veřejnost. Zadání bylo jednoduché: spočítejte druhy a jednotlivé kvetoucí rostliny, které vyrostly na jednom metru čtverečním vašeho trávníku, a my vám řekneme kolik včel uživí. Každý tak získal „osobní nektar skóre“. Na zahradách, kde se sekalo méně často, toho přirozeně kvetlo víc a skóre bylo vyšší. V návaznosti na počítání rostlin pak vznikla výzva No Mow May (Nesečte v květnu), na jejímž konci opět proběhne sčítání. 

Odpočiňte si od sekačky a zamyslete se nad trávníkem

Cílem akce s chytlavým názvem No Mow May ale není ve skutečnosti trávník, na který si celý měsíc ani nevzpomenete. Mělo by jít spíš o trávník, u nějž si od sečení odpočinete a trochu o něm a o svých návycích popřemýšlíte

O rozkvetlých ostrůvcích v jinak sečeném trávníku, prosekaných cestách ke kompostu a venkovnímu sezení nebo o kvetoucích loukách na zahradě bylo už napsáno mnoho. Je jasné, že podporují druhovou rozmanitost rostlin i živočichů. Nejde tedy o žádnou revoluci, přesto si No Mow May zaslouží pozornost. 

Proč o květnovém nesečení trávy uvažovat

Důvodem k podobné akci jsou snižující se stavy opylujícího hmyzu. Příčinou jejich poklesu je mj. používání insekticidů, ztráta přirozeného prostředí a snížení celkové biodiverzity. Odborníci přitom věří, že při pokusu o zvrácení tohoto trendu mohou hrát zahrady důležitou, ne-li zásadní roli. 

Pro povzbuzení biodiverzity v trávnících podle nich postačí, když se bude tráva na zahradách sekat jen jednou měsíčně. Výška trávníků by přitom po seči měla být ideálně 3 až 5 cm. Sečení jednou za měsíc má mj. stimulovat růst rostlin, které se v trávních sice běžně vyskytují, ale nemají šanci vykvést. 

Zároveň platí doporučení, aby se určitá část travních ploch (záleží na velikosti zahrad) vůbec nesekala, nebo jen párkrát za rok, tak jako luční porosty

Jak to vypadá s „No Mow May“ v Česku?

My jsme národ zahrádkářů, a navíc si neradi necháváme něco předepisovat ze zahraničí. Zvlášť, když uprostřed května odkvétají pampelišky, všude poletují jejich semínka a pozemek by se měl udržovat v takovém stavu, aby se z něj nešířil do okolí plevel. Vysoká tráva navíc ucpává sekačku, špatně se kompostuje, nesečený trávník drnovatí... 

Na druhou stranu, každý z nás asi chápe souvislosti, a proto přichází ke slovu selský rozum. Nejde o to nesekat vůbec, ale sekat ve vhodnou dobu s ohledem na květy, včely a spol. a hlavně na vhodnou výšku porostu (i kvůli suchu). 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada