Proměna trávníku v květnatou louku: začněte drnem a půdou, nehnojte a můžete sít

Vysévat květnatou louku můžete kdykoli, ideální ale je jaropodzim. Louka z podzimního výsevu začne klíčit až v příštím roce; letničkové směsi se však vysévají jen na jaře. 

Půdu pro louku zryjte, vyplejte a vylehčete

Před výsevem se vyplatí důkladně připravit půdu. Nejprve odstraňte kompletně původní travní drn – je to náročné, ale tomuto kroku se nelze vyhnout, jinak by porost ovládly původní trávy. Půdu zbavte plevele, zryjte ji, odstraňte větší kameny a hrubé hroudy rozbijte rycími vidlemi a hráběmi na malé kousky. Do těžkých půd hráběmi ještě zapracujte písek a povrch urovnejte. 

Plochu vyhrazenou louce ani louku nikdy nehnojte

Louku nikdy nehnojte. Travní luční směsi vystačí s chudou půdou a přebytek živin by podporoval růst nežádoucích druhů, jako jsou třeba velkolisté šťovíky. Pokud plánujete louku s ročním předstihem, v posledním roce už vyhrazenou plochu nehnojte. 

Luční osivo smíchejte před výsevem s pískem

Nenechte se zaskočit tím, že osiva je málo: semena trav a lučních rostlin jsou malá. Proto je těžké rovnoměrně je rozptýlit po ploše. Zkuste si pozemek rozdělit na několik menších sektorů, stejně jako osivo, a vysévejte postupně. Rovnoměrnějšího rozmístění semen po ploše docílíte i při smíchání osiva s pískem. 

Semínka po výsevu hráběmi zapravte do povrchové vrstvy půdy a přitlačte prkny. Osetou plochu udržujte vlhkou

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada