Jak a proč vznikl zahradní Ha ha příkop

Anglické zahrady sice působí často divoce a nespoutaně, vše je v nich ale pečlivě promyšlené do posledního detailu. Výsledkem je malé krajinářské dílo, ve kterém jsou umělá návršídřeviny i vodní plochy rozmístěny tak, aby působily úchvatně při pohledu z jakéhokoli místa. Do tohoto konceptu zapadá i oplocení zahrad, které je řešeno kamennými zídkami, dřevěnými plůtky nebo zcela chybí. U velkých zahrad a šlechtických sídel pak ploty suplují tzv. Ha ha příkopy.

Plot z větví, který funguje jako úkryt pro drobné živočichy

Ha ha příkop místo klasického plotu 

Ha ha příkopy vznikly kvůli výhledům z anglického parku přecházejícího do krajiny. Aby pohled návštěvníka nenarušoval žádný plot, vymysleli zahradníci vertikální překážku zabudovanou do terénu, resp. příkop, který je z jedné strany tvořený zdí nebo zpevněný kameny a z druhé strany pozvolný a zpravidla porostlý trávníkem. Jméno tohoto příkopu vzniklo podle anglického citoslovce údivu Ah ah. 

Kromě toho, že Ha ha příkop nenarušuje zahradně-krajinářskou kompozici, tak zahradu nebo park opticky zvětšuje. Další důvodem k vybudování této formy oplocení jsou také zvířata chovaná na přilehlých pastvinách nebo v oborách anglických sídel (daňci, jeleni, ale i ovce a dobytek). Oplocení, resp. obezděnou stranu příkopu zvířata nepřekonají (výška bývá od 0,6 do 2,7 m) a po pozvolné straně dokážou sama vystoupat zpět na pastviny nebo do lesů.

Vzdušné příčky a zástěny uvnitř zahrady

Kde všude Ha ha příkop najdete 

Ačkoli je příkop Ha ha spojován nejčastěji s Anglií, jedná se o francouzský vynález, který byl poprvé použitý Dézallierem d´Argenvillem v zahradách zámku Meudon kolem roku 1700. V Anglii se o využití Ha ha příkopů zasloužili především Charles Bridgeman a William Kent. K vidění jsou jak v krajinářských zahradách a parcích, tak u venkovských sídel. 

Odlišné využití našly Ha ha příkopy v Austrálii, kde se během viktoriánské éry používaly v blázincích a bránily pacientům v útěku. V Evropě prodlužoval výhled do krajiny Ha ha příkop např. v Mnichově, u nás byl kdysi v parku v Lysé nad Labem. V současnosti se tento prvek často využívá v zoologických zahradách, kde nahrazuje mříže.

Jak postavit v zahradě suchou zídku, aby nespadla

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada