Vzdušné příčky a zástěny uvnitř zahrady

Zahrada by měla sloužit k odpočinku. K poklidnému koupání v bazénu, opalování na lehátku nebo čtení v koutku ovšem potřebujete soukromí. To zajišťuje nejčastěji obvodový plot a patrovitá zeleň. V případě, že zeleň není příliš vzrostlá, přicházejí ke slovu zástěny, treláže apod. Ty mohou posloužit rovněž k zakrytí výhledu na kompost, místa k sušení prádla, oddělení či stínění zeleninové zahrady nebo rozčlenění prostoru na jednotlivé “pokojíky”. 

Jak si vytvořit "home office" na zahradě

Zástěny mnoha podob a tváří 

Zástěny a dělicí příčky mohou mít mnoho podob. Může se jednat o různé typy treláží, panely z dřevěných lamel nebo proutí, živé ploty a plůtky, ocelové sítě, drátěné konstrukce nebo ocelová lanka pro pnoucí rostliny... Vzhled zástěn vždy podřiďte funkci, resp. vašim požadavkům a potřebám, estetickému cítění a celkovému vyznění zahrady. Vnitřní ploty samozřejmě mohou být i dekorativním prvkem, nikdy by ale neměly přebíjet okolní rostliny. 

Rychlé řešení z hobbymarketu 

Dřevěné zástěny, panely, treláže apod. je možné pořídit v hobbymarketu nebo zahradnictví, kde jsou jednotlivé dílce často připravené rovnou k montáži a instalaci. Při nákupu myslete na to, že dřevo by mělo být ošetřeno proti škůdcům a plísním a větší trvanlivost zajistí zástěnám spojování pomocí vrutů. Dřevěné části příček by se také neměly dotýkat země (kvůli hnilobě), nosné sloupky se proto upevňují do pozinkovaných patek nebo kotevních hřebů. Horní část dřevěných konstrukcí je možné chránit krytkami z pozinkovaného plechu.

Pěšiny z přírodního kamene vysypané kačírkem

Jednoduché příčky vlastní výroby 

Příčky si můžete vyrobit i z dřevěných rámů, do nichž umístíte (vzepřete) např. naplavené větve či větve z prořezávek, které zbavíte kůry a naimpregnujete. Místo větví lze použít i bambusové tyčky. Možností je i vypnout do rámu pletivo, po němž se budou pnout popínavé rostliny, nebo provazy či silnější lana. Jako žaluzie může fungovat rám s vertikálně umístěnými prkny, která odvedou pohledy žádaným směrem. 

Lamelové zástěny z dubového dřeva 

Oblíbeným prvkem zahradních architektů jsou v poslední době lamelové zástěny z dubových hranolů. Jejich konstrukci tvoří vertikálně umístěné dřevěné hranoly, které jsou do půdy ukotveny kovovými profily (na betonových patkách). Hranoly jsou v několika různých výškách navzájem propojeny ocelovými lanky, která lze pomocí napínáků utáhnout. Tyto zástěny jsou často průchozí a vypadají krásně samy o sobě, ale mohou sloužit i k popnutí rostlinami.

V moderní maringotce můžete bydlet celoročně

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada