Optická kouzla s velikostí listů

Vhodně zvolená souhra listů různých tvarů a velikostí s odlišnou strukturou a členěním dokáže v zahradě vyvolat zdání většího či menšího prostoru, než jaký je v realitě.

Zahradní kouzla s optickými klamy

Struktura listů pomůže zahradu zkrátit

Aby dlouhá a úzká zahrada vypadala kratší, měly by v pozadí dostat přednost stromy a keře s velkými listy (například hortenzie, ořešáky, platany nebo liliovník tulipánokvětý). Větší plochy listů zprostředkovávají pocit blízkosti, protože všechno, co je poblíž, se jeví velké. Do popředí se naopak vysazují dřeviny s jemně črtanou strukturou listů, jako jsou tisy, cypřišky Lawsonovy a zimostrázy.

Drobné listy vnesou do zahrady hloubku

Další způsob, jak ošálit oči a opticky prodloužit zahradu, spočívá ve využití nejen velikosti, ale i tvaru listů. Pro prodloužení zahrady je proto vhodné vysázet rostliny s hodně členitými nebo malými listy (například tavolníky, zimostráz a ptačí zob) na samý konec zahrady. Drobné a členité struktury v povzdálí totiž dodají místu pocit hloubky.

Spojení malých, světle zelených listů, jaké má třeba bříza, celkový účinek ještě dodatečně umocní. Místo v popředí by měly naopak obsadit hortenzie, rodgerzie, jírovec maďal nebo katalpa – tedy stromy a keře s velkými listy.

Zahradní triky se světlými a tmavými barvami

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada