Zahrada inspirovaná českou venkovskou krajinou

Přestavěná stará chalupa dnes slouží jako rekreační dům. „Domácí“ tu tráví víkendy a pár týdnů o prázdninách. Po rekonstrukci stavení přišlo na řadu jeho okolí. „Výsledkem je zahrada inspirovaná českou venkovskou krajinou. Vesnickou tradici v ní připomíná řada detailů, jako typické ovocné stromy, laťkový plot a vůbec využití přírodních materiálů,“ popisuje Ferdinand Leffler, jeden z autorů zahradního návrhu. 

K procházkám zahradou vybízí síť různých cest 

Vyhlídku do mírně zvlněné krajiny zvýrazňují remízky s menšími skupinkami stromů. Ty dodávají pohledu do krajiny měřítko a usměrňují výhledy ze zahrady. Strategicky umístěná odpočinková místa s lavičkami lákají k posezení. Vede k nim rozmanitá síť cest, po nichž lze projít celou zahradou – hlavní mlatové cesty jsou doplněny vedlejšími, vysekanými v lučním trávníku, a dřevěnými i kamennými nášlapy

K procházce lákají nejen vyhlídky a posezení, ale třeba i keře s atraktivními plody. K české – přesněji řečeno místní – krajině odkazují i rostliny, třeba lučními porosty s druhy typickými pro oblast Benešovska, kde se zahrada nachází. 

Hlavním prvkem zahrady je koupací jezero 

Ústředním prvkem pobytové části je jezero s koupací zónou, které dodává zahradě jedinečnou atmosféru. Díky propojení interiéru s exteriérem je možné vodu vnímat z kuchyně i z obývacího prostoru. Dřevěné molo umístěné na jižním okraji jezírka je doplněno mobiliářem a nabízí další místo k relaxaci. Jezero je lemováno vodními rostlinami. 

Příjezdová cesta, vstup na zahradu i do domu 

Vstupní prostor je řešen účelně a jednoduše. „Příjezdovou cestu ze žulových odseků lemují skupiny keřů se solitérním stromem, které zamezují pohledu do zahrady. Přístřešek pro dvě auta tvoří jednoduchá dřevěná konstrukce se svislými prkny,“ říká Ferdinand Leffler.  

Stodola je kryta popínavými rostlinami v přední části a keřovými výsadbami v místech dále od vjezdu. U stěny stodoly je umístěn dřevník. Od parkovací plochy vede směrem k domu cesta z kamenných nášlapů. Vstup k domu je doplněn o vícekmen a trvalky, které dodávají hlavnímu vstupu reprezentativní vzhled. 

Na zahradě nechybí ani domek pro hosty 

Pro hosty je tu domek v severní části zahrady. Tvoří ho jednoduchá dřevěná konstrukce a terasa obrácená k jezírku –⁠ ideální pro letní posezení. Navazují na ni schody sestupující k vodní hladině: stačí se osmělit a vejít do tekutého živlu... Pro ty, kdo se chtějí vykoupat, je u domku venkovní sprcha. V domku je i část určená na nářadí a uskladnění venkovního nábytku.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada