Pořídit si, nebo nepořídit koupací jezero

„Jezero zahradě sluší,“ říká známý zahradní architekt z Atelieru Flera. Pod názvem jezero nebo chcete-li vodní biotop se ale skrývá celá škála koupacích vodních prvků, které se dělí podle kvality vody, resp. použitých technologií.

Koupací jezero u domu
Info ikona

Nebojte se nechat dřevo kolem jezera šednout, nenatírejte ho. Díky takovémuto zdánlivému detailu se vodní prvek velmi ochotně propojí se zbytkem vzrostlé zahrady.

Foto: Atelier Flera

Co to vlastně je biotop 

Na jedné straně to může být v podstatě jáma v zemi plná vody bez jakékoli čisticí technologie, na druhé straně důmyslně propracovaný systém biologických čističek a ultrafialových lamp, které si nijak nezadají s komplikovaností čisticích systémů chemických bazénů, říká Ferdinand Leffler. Bazénu se jezero může rovnat i vybavením, jako je vodní osvětlení, případně protiproud.

Tvar zahradní vodní plochy 

„Jezero se navíc nemusí tvářit jako malý rybník. Může mít jednoduchý geometrický, strohý pravoúhlý tvar,“ vysvětluje architekt s tím, že taková přírodní vodní plocha sedne do menších nebo moderních zahrad mnohem lépe. Naopak ledvinovité a násilně organicky rozvlněné tvary jezer vypadají podle Lefflera často při nejmenším uměle.

Koupací jezero
Info ikona

Pravé úhly u vodního biotopu nevadí: „organické tvary“ na zahradě působí mnohdy nepřirozeně.

Foto: Atelier Flera

Celoroční vytížení koupacího jezera

Předností koupacího jezera je na rozdíl od bazénu určitě jeho celoroční využití. „Vodní plochu rád přitáhnu až k domu – a z obyčejné stavby je rázem dům nad jezerem. V létě ho pak využijte ke koupání, v zimě jako ochlazovací bazének při saunování a na jeho zamrzlé ploše se děti naučí bruslit,“ objasňuje architekt. Počítejte ale s tím, že voda v jezeře se oproti bazénu nedá přihřívat.

Život v zahradním jezeře 

„Jezero umožňuje rovněž lepší práci s pobřežní vegetací, díky níž se vodní prvek ochotně propojí se zahradou a pohled na něj vás bude těšit po celý rok,“ doplňuje ještě architekt. Kromě rostlin nabízí jezero také životní prostor pro mnoho živočichů.

Voda v jezeře bývá zpravidla chutná a voňavá. Pozor ale, pokud se zazelená nebo zkazí, vyžaduje náprava spolupráci s odborníky, pečlivost a trpělivost.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada