REKLAMA
REKLAMA

Pořídit si, nebo nepořídit koupací jezero

REKLAMA
REKLAMA

„Jezero zahradě sluší,“ říká známý zahradní architekt z Atelieru Flera. Pod názvem jezero nebo chcete-li vodní biotop se ale skrývá celá škála koupacích vodních prvků, které se dělí podle kvality vody, resp. použitých technologií.

Co to je biotop 

Na jedné straně to může být v podstatě jáma v zemi plná vody bez jakékoli čisticí technologie, na druhé straně důmyslně propracovaný systém biologických čističek a ultrafialových lamp, které si nijak nezadají s komplikovaností čisticích systémů chemických bazénů, říká Ferdinand Leffler. Bazénu se jezero může rovnat i vybavením, jako je vodní osvětlení, případně protiproud.

Koupací jezero u domu
Info ikona

Nebojte se nechat dřevo kolem jezera šednout, nenatírejte ho. Díky takovémuto zdánlivému detailu se vodní prvek velmi ochotně propojí se zbytkem vzrostlé zahrady.

Foto: Atelier Flera

Tvar vodní plochy 

„Jezero se navíc nemusí tvářit jako malý rybník. Může mít jednoduchý geometrický, strohý pravoúhlý tvar,“ vysvětluje architekt s tím, že taková přírodní vodní plocha sedne do menších nebo moderních zahrad mnohem lépe. Naopak ledvinovité a násilně organicky rozvlněné tvary jezer vypadají podle Lefflera často při nejmenším uměle. 

Celoroční vytížení 

Předností koupacího jezera je na rozdíl od bazénu určitě jeho celoroční využití. „Vodní plochu rád přitáhnu až k domu – a z obyčejné stavby je rázem dům nad jezerem. V létě ho pak využijte ke koupání, v zimě jako ochlazovací bazének při saunování a na jeho zamrzlé ploše se děti naučí bruslit,“ objasňuje architekt. Počítejte ale s tím, že voda v jezeře se oproti bazénu nedá přihřívat.

Koupací jezero
Info ikona

Pravé úhly u vodního biotopu nevadí: „organické tvary“ na zahradě působí mnohdy nepřirozeně.

Foto: Atelier Flera

Život v jezeře 

„Jezero umožňuje rovněž lepší práci s pobřežní vegetací, díky níž se vodní prvek ochotně propojí se zahradou a pohled na něj vás bude těšit po celý rok,“ doplňuje ještě architekt. Kromě rostlin nabízí jezero také životní prostor pro mnoho živočichů.

Voda v jezeře bývá zpravidla chutná a voňavá. Pozor ale, pokud se zazelená nebo zkazí, vyžaduje náprava spolupráci s odborníky, pečlivost a trpělivost.

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA