Zahradní trendy a inspirace podle sociálních sítí

Jedním ze způsobů, jak zjistit, co zajímá zahrádkáře, pěstitele, vlastníky zahrad nebo balkonů, jsou sociální sítě, konkrétně sdílení obrázků se zahradní tématikou. Z výsledků je možné vyvodit, čím se lidé nejvíce inspirují, kam jejich vyhledávání směřuje, co získává na oblibě apod. Podívejte se, jestli se uvedené „trendy“ shodují s vývojem ve vaší zahradě.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Zahrada není jen místo pro rostliny

Ze všeho nejvíc je zřejmé, že lidé začali zahradu více využívat k odpočinku a uvolnění, ale i jako domácí kancelář (home office). Důvodem mohou být omezení kvůli covidu-19, postupné oteplování (např. v ČR bylo léto 2021 spolu s rokem 2010 desáté nejteplejší od roku 1961) nebo výsledek všudypřítomného stresu, kdo ví. Každopádně je viditelný přesun z interiéru ven do zeleně. A nemusí jít nutně jen o zahradu, často stačí i mnohem menší venkovní prostor. Tento posun odrážejí i následující vyhledávaná zahradní témata.

Jak propojit dům a zahradu v jeden celek

Zahradní recyklace a upcyklace

Úplně nejvíc lidé sdílení fotky inspirující k recyklaci nebo upcyklaci předmětů denní potřeby k praktickému využití na zahradě nebo k její dekoraci. Dávat starým věcem nový smysl, nevyhazovat je, ale kreativně přetvářet na něco, co využijete na zahradě – to je téma, které momentálně „letí“. 

Zahradničení na balkonu

Skutečnost, že k zahradní realizaci není nutná zahrada, zjistilo letos mnoho pěstitelů a majitelů balkonů (alespoň podle sdílených inspirací). Jak využít minimální prostor na maximum, možnosti vertikálních zahrad na fasádách i rostliny vhodné do nádob – to vše mělo u pěstitelů velký ohlas. 

Udržitelnost a guerrilla gardening

Na popularitě ovšem neztratila ani ekologicky laděná témata, jako jsou udržitelné zahrady, domácí semenaření nebo soběstačnost a samozásobování. Potřeba obklopit se zelení se promítla rovněž do zvýšeného zájmu, tipů a rad k pouličnímu zahradničení

Zahrada vytvořená jako pohodlný venkovní byt 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada