Nevyhazujte, ale recyklujte. I na zahradě

Nekupovat věci, které nelze znovu použít a nevyhazovat starší a vyřazené, ale opětovně je zprovoznit, využít nebo upotřebit, i když třeba jinak a netradičně. I tak by se dalo shrnout toto ekologické směřování. Co všechno můžete na zahradě zužitkovat? 

Upcyklace: nová funkce pro vysloužilce

Nikomu se nechce do starého železa. Bedýnky na ovoce, smaltované hrníčky, rozklíněná židle... To všechno si zaslouží druhou šanci. Pokud navíc vysloužilé věci do zahrady zapojíte vkusně a citlivě, tak nejenže ušetříte, ale dodáte zahradě šmrnc nebo vtip. Mrkněte se do fotogalerie. 

Květináče z kuchyňského nádobí

Nejsnazším způsobem, jak poslat dál kuchyňské nádobí a náčiní, je osázet je. Kromě hrnků se nabízejí mísy, bandasky, konvice, talíře... Některé věci ani nepotřebují odtokový otvor – třeba trychtýře, z konvice vodu zase snadno vylejete. Osázet můžete dokonce i naběračky, které pak zavěsíte na plot. Pozor ale, vždy je třeba se zamyslet, co se do dané zahrady hodí. Určitě nechcete mít na zahradě malé vetešnictví. Pokud se však vyřazené nádobí nehodí vám, pošlete ho dál, jinde ho třeba uvítají. 

Na druhou stranu, trochu fantazie nezaškodí. Osázená nebo rostlinami popnutá stará ptačí klec zavěšená na spodní větve vzrostlého stromu bude vypadat pěkně kdekoli. K výsadbě se ale často využívají i obnošené střevíce, u nichž už je nutné být, co se vkusu týká, obezřetnější.

Prázdné láhve, sedáky, stolky na zahradě

Opakovaně lze využít i prázdné plastové láhve, a to nejen k osázení. Pomocí malé úpravy je využijete i jako malé skleníky, samozavlažovací květináče či zavlažovače. 

Úplně ze hry není ani starý nábytek. S trochou snahy může rozkvést sedák nepoužívané židle, šuplík nebo stolek. Pokud do něj vysadíte nízkou mateřídoušku, rozvoní se pokaždé, když na něj něco odložíte. Překvapivou recyklaci nabízejí i ojeté pneumatiky, třeba jako zatravněné sedáky.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada