Zahrada vytvořená jako pohodlný venkovní byt

Venkovní byt: tak znělo přání majitelů. Svažitý terén pozemku vynesl zahradu do prvního patra. Rodina se ráda setkává s přáteli, srdcem prostoru se tedy stala pergola s venkovní kuchyní. Při návrhu bylo třeba zohlednit i potřeby dvou malých dětí. Trvalkový záhon v pískovém loži slouží batoleti jako dočasné, ale prostorné pískoviště. Až potomci odrostou, stačí dovysadit rostliny a místo se promění v záhon.

Obytná terasa navazuje na dům

Zhruba stometrová terasa je poměrně úzká, přesto se ji podařilo rozdělit na funkční zóny: obývací část s kuchyní, ambientní koutek s lavicí schovaný za muchovníky a dětský koutek s pískovištěm. To vše doplněno dostatkem husté zeleně, která slouží na odclonění jednotlivých „zelených pokojů“, ale která také zjemňuje přísné stěny sousedních domů. Na přání majitelů vznikl i venkovní zelený koberec.

Terasa plynule navazuje na obývací část domu. Je vyrobena z masivního dřeva bez drážek na líci a je usazena na konstrukci z hranolů ve štěrkovém loži. Korpus venkovní kuchyně je z betonu, kterému nevadí výkyvy teplot ani déšť. Sám o sobě by ale působil příliš tvrdě, a tak byl doplněn dubovými dvířky. Uprostřed kuchyně je plynový gril s dostatkem odkládacího a úložného prostoru.

Terasa je zpoloviny kryta pergolou. Ta má střechu z bezpečnostního zasklení. Zajistila se tak ochrana před lehkým deštěm a zároveň se tím zabrání i pronikání hluku do vyšších pater sousedních bytů. Stínění pergoly má automatické ovládání. 

Komfortní vybavení zahrady

Jako chodníky skrz výsadby jsou po užity velkoformátové betonové dlaždice. Celá zahrada je vybavena automatickou závlahou, která má několik okruhů. Každodenní zálivku potřebuje trávník, méně vody vyžaduje prostor pod muchovníky, nádoby na střešní zahradě a štěrkové záhony.  

Osvětlení prodlužuje čas, kdy si zahradu můžeme užívat, a zároveň dodává prostoru nové kouzlo. Velké barevné žárovky s přiznanými kabely jsou praktické a dodávají zahradě vtip a jedinečnost. Nasvíceny byly i některé solitérní dřeviny, díky tomu získá prostor hloubku. Světla pergoly jsou ovládána z terasy, ostatní ze vstupu do zahrady. I malé plochy, stejně jako květníky, je dobré osazovat ve všech třech rostlinných patrech. Tak zajistíte pocit zarostlosti a sobě ušetříte čas na potřebnou údržbu zahrady. 

Rostliny do zahrady: krásné i chutné

V trávníku najdeme solitérní katalpu, v nádobách na střešní části terasy skvěle prospívají škumpy. Soukromí kolem dřevěné lavice zajistí husté vícekmenné muchovníky, které na jaře krásně kvetou a v létě přinášejí chutné plody.  

Betonová i cihlová stěna mají nerovný povrch, každá z nich proto musela být opatřena jiným popínacím systémem. Ve stinné části zahrady byl použit břečťan, na slunci se daří révě vinné. Stinný roh s muchovníky byl podsazen půdopokryvnými rostlinami, které slouží jako náhrada trávníku. V místě se daří jahodníkům i rozchodníkům. Štěrkové záhony jsou navrženy z odolných suchomilných rostlin nevyžadujících náročnou údržbu, které obstojí i v parném suchém létě. 

Co vysadit do venkovních nádob

Truhlíky na terase by měly být zajímavé celý rok. Co do nádob ale vysadit? „Do exponovaných výsadeb se nebojte použít rozchodníky, vydrží všechno," říká autorka navštívené zahrady, Kateřina Svobodová. „Oblíbené jsou perovskie a trávy. Jako podrost doporučuji použít suchomilné kakosty a šanty. Pro romantickou atmosféru truhlíků můžete jako podrost použít půdopokryvné růže. Dlouho kvetou a mají pořád krásné listy, na rozdíl od běžných záhonových růží, které jsou náročné a vydrží krásné jen chvíli. Pokud to opravdu rostlina nepotřebuje, nestříhejte ji před zimou. Užijte si ojíněnou krásu stébel dlouhých travin a uschlé květy, které na stéblech vydrží až do jara."