Zelená oáza v centru Prahy: zrelaxujte mysl a naučte se malovat. Botanická zahrada Na Albertově nabízí vše, co vaše křehká dušička v zimě potřebuje

V zelené džungli se ztratíte
Info ikona

V zelené džungli se ztratíte a načerpáte tolik potřebnou energii

Zeleň je hotový balzám pro duši

Pro dobrou psychickou kondici potřebujeme mít kolem sebe dostatek zeleně, ne nadarmo v zahraničí běžně lékaři předepisují svým pacientům pravidelné vycházky do přírody, zahrad či parků. Můžete sice vyběhnout doma na zahradu, ale i když ji máte sebevíc dobře navrženou, stále té zeleně není tolik, kolik by si naše psychika žádala. Další variantou je, vytvořit si svoji soukromou oázu doma v bytě, kde díky vhodně zvoleným pokojovým rostlinám můžete požadovaného efektu zeleně docílit. Tou další možností, na kterou vás chceme dnes nalákat je návštěva naší pražské botanické zahrady, která se nachází kousek od Karlova náměstí a která rozhodně splní vaše očekávání. Přinášíme vám 10 důvodů, proč je dobré, právě teď v zimě, tuto botanickou zahradu a její skleník navštívit hned zítra.

1. Vaše dušička se bude tetelit blahem

V tropickém skleníku můžete během pár hodin prozkoumat celý svět. Nejprve se ocitnete v pořádné džungli, které vévodí nejen vzrostlé palmy a banánovníky, ale také vodní plocha, kde máte-li štěstí, uvidíte kvést i největší leknín na světě Viktorii Gruzovu (Victoria cruziana). Po celý rok, kromě oficiálních výstav, zde můžete obdivovat nádherné orchideje, přičemž některé z jich vás ohromí svojí vůní. Uvidíte kvést a plodit banánovníky, monstery a mnoho tropických rostlin, které znáte pouze z cestopisných dokumentů v televizi. Až se dostatečně pokocháte džunglí, přesunete se do světa kaktusů a sukulentů, zde nesmíte minout krásné Echinokaktusy neboli „Sedátka pro tchýni“ či rozkvetlé živé kameny. Rozhodně zamiřte také do chladnější části skleníku, kde přezimuje většina nádobových rostlin, mezi nimi dominují právě teď kvetoucí kamélie, granátová jablka či akácie.

2. Během jednoho dne prozkoumáte celý svět

Nemusíte utrácet šílené peníze, abyste poznali rostlinstvo dalekých a exotických krajů.  V pohodlí si zde prohlédnete flóru Jižní Ameriky, prokoumáte sukulenty Karibiku a Galapág, poznáte endemity Madagaskaru, a dokonce uvidíte obyvatele afrických kráterových jezer. Celoročně si na své si přijdou také milovníci orchidejí a díky množství informačních panelů se dozvíte mnoho zajímavých informací, které jste vážně netušili.

3. I milovníci zvířátek si přijdou na své

Klidně s sebou do tropického skleníku vezměte i své ratolesti, protože i na ně je zde myšleno. Jednak si pro ně můžete z webových stránek zahrady zdarma stáhnout pracovní list, který si vyplní, a jednak zde uvidí spoustu živých tvorů. První, kdo vás uvítá hned u vchodu jsou papoušci, ty určitě nepřeslechnete a je pravda, že tropické džungli dodávají úžasnou atmosféru. Mezi nimi je i kakadu, který mluví. V tropickém skleníku pak najdete akvária s barevnými rybkami a šneky, přičemž některé druhy jsou opravdová vzácnost. Další živočichy můžete spatřit přímo ve skleníku, kde pomáhají v boji proti škůdcům. Budete-li potichu, můžete zahlédnout drobného, nazelenalého ptáčka jménem Kruhoočko východoafrické, který pochází z tropických lesů východní Afriky a živí se hmyzem a bobulemi. Tohoto ptáčka ale spíše uslyšíte, krásně totiž zpívá, ale díky svému zbarvení není v zelené džungli tak moc vidět. Budete-li pozorní, u vlhčích míst můžete vidět tři druhy žab, bezblanku skleníkovou, která je velmi plachá a pochází z Kuby, skokana saharského, který se sice živí hmyzem a plži, ale ve své africké domovině prý si troufne i na menšího hada, a rákosničku červenonohou, která je aktivní hlavně v noci, kdy šplhá na kmeny stromů a hledá potravu.

4. Naučíte se, jak se starat o pokojové rostliny, které máte doma

Ano, právě zde, v tropickém skleníku, či v jeho chladnější části, uvidíte, jak rostou běžné pokojové rostliny, které máte doma v bytě. Samozřejmě, pravděpodobně jiných rozměrů, nicméně péče o ně je úplně stejná jak tady ve skleníku, tak u vás doma. To samé platí i u venkovních rostlin, takže si rozhodně projděte i venkovní část a nechte se poučit, jak byste se o rostliny na zahradě měli správně starat.

5. Stanete se malířem v objetí zeleně

Milujete malování a rostliny a nemáte vůbec čas svůj koníček provozovat? Využijte tedy úžasné nabídky kurzů, které právě zde po celý rok pořádá akademická malířka Lucie Crocro. Několik hodin se vám bude věnovat a vy nejen dokonale zrelaxujete, ale opravdu se naučíte mnoho užitečných fíglů, díky kterým se v malování posunete zase o kus dopředu. Kreslí se dle počasí a roční doby buď venku, přímo v botanické zahradě, nebo ve skleníku. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, kurz malování je vážně balzám pro duši.

6. Zakoupíte rostliny od pěstitelů za super ceny

Chcete-li si doplnit svoji sbírku rostlin nebo hledáte-li nějaký speciální kultivar či druh, rozhodně zamiřte sem, do botanické zahrady. Zde se jednak konají tematicky zaměřené akce, kde máte možnost nejen zakoupit rostliny za skvělé ceny, ale rovnou se zeptat přímo odborníků, jak se o tyto rostliny starat. Dále zde pořádají pravidelné burzy, kde opět můžete získat mnoho nádherných rostlin za příjemné ceny a vyměnit si své pěstitelské zkušenosti s dalšími pěstiteli.

7. Setkáte se s odborníky

Kam jinam si jít pro radu, když ne přímo k odborníkům? Máte-li dotazy týkající se vašich rostlin jak doma v bytě, tak těch venkovních, využijte poradnu pro veřejnost, kde vám určitě s vašimi dotazy poradí.

8. Vyčistíte si hlavu v zeleni

Jakmile si prohlédnete expozici tropů a subtropů ve skleníku, rozhodně ještě nemiřte na tramvaj, ale projděte si celou venkovní část, a to v každém ročním období, protože zde naleznete řadu zajímavých rostlin, které na zahradě můžete pěstovat po celý rok. Venkovní část si nejlépe vychutnáte ve všední dny dopoledne, kdy zde nebývá mnoho návštěvníků a po celý rok je vstup do venkovní expozice zdarma. K relaxaci můžete využít řadu odpočívadel. U vstupu do skleníku rozhodně nesmíte minout unikátní exemplář jinanu dvoulaločného, Ginkgo biloba ‘Praga’, jehož stáří se odhaduje na přibližně 130 let nebo jednu z prvních do Evropy introdukovaných metasekvojí a mnoho další dřevin. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904 a kontinuálně udržovaná po celých předchozích sto let.

9. Uvidíte méně známé i nebezpečné užitkové druhy rostlin

Hlavním posláním botanických zahrad je hlavně vzdělávat, a to platí i v případě nebezpečných rostlin. Díky množství informačních tabulí a popisů, zde naleznete nebezpečné druhy rostlin, které nevědomky pěstujete na vaší zahradě a ohrožujete celu rodinu.  

10. Poznáte horniny a geologický vývoj Českého masívu

Ve venkovní expozici můžete navštívit také Geopark, stálou expozici s názvem “Horniny a geologický vývoj Českého masivu”, která ukazuje na příkladu 32 unikátních druhů hornin a formou doprovodných posterů geodynamické procesy, které se podílely na vzniku a vývoji v celosvětovém měřítku výjimečného horninového podloží České republiky. Ve vystavených exponátech je zakódována bohatá, bezmála 600 milionů let trvající historie geologického vývoje hornin České republiky.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada