Jak pečovat o rybičky v jezírku

Předně musíte jakýmkoli rybám zajistit odpovídající prostor. Zahradní jezírko osazené rybami musí mít proto objem min. 10 m3 vody, ideálně ovšem 20 až 50 m3. Ryby totiž potřebují dostatek kyslíku, a jezírko musí mít tudíž i odpovídající filtraci. 

Výběr 

Kromě známých koi kaprů, jeseterů a zlatých karasů můžete chovat i menší rybky. Při výběru vhodného druhu ryb zohledněte, do jaké velikosti dorůstají, jestli žijí v hejnech nebo samotářsky a které druhy se vzájemně snesou. 

Nákup 

Nákup ryb je nejlepší na jaře, když se teplota pohybuje kolem 15 °C. Ryby jsou už aktivní a snadno poznáte, zda jsou zdravé. Nakupujte raději u chovatele, budete tak mít jistotu původu a získáte potřebné informace. Cena ryb se odvíjí od jejich velikosti, kvality vybarvení a původu.

  Krmení rybiček
  Info ikona

  Vždy dejte rybám jen tolik krmiva, kolik sežerou za pět minut.

  Praktické rady 

  • Ryby kupujte jen ve speciálním vaku s dostatečným množstvím kyslíku. Tak je budete moci přepravit i na delší vzdálenost.
  • Nedopusťte nadměrné zahřátí vody ve vaku (např. v autě) a tím úbytku kyslíku – hrozí uhynutí ryb.
  • Před vypuštěním ryb do jezírka nejdříve položte vak na 30 minut na hladinu jezírka (ne na přímém slunci), aby došlo k vyrovnání teplot. 
  • Následně doplňte vak vodou z jezírka a ještě po dobu pěti až deseti minut nechte ryby v přepravním vaku. 
  • Po přivyknutí ryb na vodu z jezírka, ryby z vaku opatrně vyjměte a vypusťte do jezírka.

  Mělčina 

  Pobyt ryb na mělčině je nežádoucí, intenzivní UV záření totiž může poškodit jejich kůži. Pozor si dejte také na kočku – jakmile se ryba dostane na mělčinu, nemá před kočkou žádnou šanci. Vplouvání ryb na mělčiny proto zabraňte přehrazením jezírka kameny nebo kmenem stromu. 

  Koupání 

  V řadě jezírek s rybami je možné se i koupat. Čím více ryb je pohromadě, tím méně jim to bude vadit. Pokud ale budete mít ve vodě jen pár kusů, skákání do vody a hluk je bude stresovat. V hejnu více snesou a cítí se bezpečněji.

  Rybičky v okrasném jezírku
  Info ikona

  Při výběru vhodného druhu ryb zohledněte, do jaké velikosti dorůstají.

  Krmení 

  Ryby přikrmujte speciálními suchými granulemi, které nenasáknou vodou a nepotopí se. Ryby po něm navíc mají tuhé výkaly, které neznečišťují vodu. Vždy dejte rybám ale jen tolik krmiva, kolik sežerou za pět minut. Krmte raději menším množstvím a častěji, v noci nekrmte a při teplotě pod 15 °C krmné dávky snižte.

  Zima 

  Když přijdou mrazy vypněte čerpadlo, vypusťte filtr, vyndejte UV zářič a vypusťte všechny části systému, které by mohly být po zamrznutí vody poškozeny. 

  Při teplotě 5 až 8 °C můžete rybám ještě vzduchovat. Myslete ale na to, že přísun vzduchu vodu ochlazuje a u dna by teplota neměla klesnout pod 2 °C. Čím je jezírko hlubší, tím jsou podmínky pro přezimování ryb lepší.

  Naše krásná zahrada

  Předplatné časopisu Naše krásná zahrada