Kvíz: Otestujte své znalosti a zjistěte, jak dobře poznáte jarní keře podle jejich květu

Nejen cibuloviny dělají jaro

Jakmile se řekne jaro, většina si vybaví především jarní rostliny v čele s cibulovinami. Naštěstí poslové jara nejsou pouze z řad jarních rostlin, ale patří sem i množství krásných, časně kvetoucích keřů. Mnohé z nich mají své květy vonné, jiné kvetou velmi brzy, často ještě pod sněhem a jiné jsou dokonce jedlé. Sortiment jarních keřů je poměrně bohatý a každý si tak vybere dle svých možností a preferencí.

Jarní keře nesmíte řezat na jaře

Stále se mezi pěstiteli najdou tací, kteří nedokážou vydržet jaro bez prořezu keřů a díky své zbrklosti se tak nevědomky připraví o nádherné květy. Keře kvetoucí na jaře nikdy nesmíte na jaře řezat, protože již dávno mají založené pupeny a jen čekají na vhodné klimatické podmínky. Jediné, kdy řezat můžete je v případě, že keř má větve nalomené, namrzlé či nějak napadené houbovou chorobou. Ve všech ostatních případech nechejte zahradní nůžky ležet a vyčkejte až do doby, kdy keř dokvete. Tehdy si řežte, jak je libo.

Jak se keře množí

Možná jste se zamilovali do keře, který roste u souseda nebo kolem něj chodíte někde v parku. Pokud máte trochu trpělivosti, můžete si keř namnožit vegetativně pomocí dřevitého řízku, které se nejčastěji odebírají právě v době prořezu keře. Dřevitý řízek by měl být z vyzrálého výhonu, silný jako tužka a dlouhý 10-15 cm. Horní řez se provádí rovně, spodní šikmo. Díky dřevitému řízkování můžete získat mnoho nových jedinců, chce to jen trochu trpělivosti a péče.

Co prozradí náš kvíz

V našem kvízu jsme pro vás připravili celkem 10 keřů, které kvetou od ledna do května a které, doufáme, budete velmi dobře znát. Na konci kvízu se dozvíte, jak to s vámi vypadá. Kvíz má dva hlavní úkoly, pobavit vás a představit vám druhy, které třeba neznáte. Tak se dobře bavte.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada