Zmenšete plochu trávníku a vysaďte místo něj vhodné rostliny: ušetříte spoustu peněz i námahy

Trávník spolkne spoustu času a peněz

Krásná travnatá plocha je snem asi každého majitele zahrady, aby také ne, pohled na svěží zeleň má pozitivní účinky na naši psychiku a což takhle se hned po ránu, projít oroseným pažitem? Dobře, je to paráda, ale aby byl trávník ve výborné kondici, vyžaduje to nejen spoustu úsilí, ale také peněz. Trávník totiž musíte nejen pravidelně sekat, v sezóně minimálně jednou týdně, ale je třeba také jeho dostatečná závlaha, hnojení či pravidelná, minimálně každoroční vertikutace. A to všechno stojí peníze. Takže, jak z toho ven?

Zamyslete se a zmenšete plochu trávníku

Zamyslete se nad tím, zda skutečně potřebujete tak velkou plochu trávníku? Využíváte ji opravdu naplno, nebo je to jen pro to, že to tak má prostě být? V současné době totiž mnoho lidí prohlédlo, zamyslelo se a přišlo na to, že nepotřebují k životu stovky metrů čtverečních trávníku, že jim stačí třeba jen pás před terasou nebo u bazénu. I když zredukujete travnatou plochu, o zelený koberec ale nepřijdete, jen jde o to vědět, co místo trávníku můžete použít tak, aby to lahodilo oku a nemuseli jste se o takovou plochu starat. V tomto případě je na čase, seznámit se s půdopokryvnými trvalkami, které se už mnoho let používají jako náhrada trávníku.

Trvalky vytvoří krásný zelený koberec i ve stínu

Náhrady trávníku v podobě vhodných rostlin se využívají také v případě, že chcete mít ozeleněnou plochu v místech, kde by trávník stejně nerostl. Takovým místem bývá prostor pod stromy, ve svahu či někde ve stínu. Jak jistě víte, mezi trvalkami se najde mnoho druhů, které lze použít jak na slunce, tak do plného stínu či pod stromy. Rovněž je pár druhů také mezi keři, u těch je ale často nutné dát jasně najevo, kdo je na zahradě pánem, neboť se dokážou pořádně a často nekontrolovatelně rozrůst. Velkou výhodou půdopokryvných rostlin je nejen jejich nenáročnost na živiny a na naši péči, ale především to, že mezi sebe nepustí žádný plevel, tím vám odpadne ta nepříjemná činnost odplevelování.

Jaké rostliny jsou vhodné jako náhrada trávníku

Půdopokryvné rostliny mají tu úžasnou schopnost pokrýt velkou plochu a vytvořit ucelený koberec často i kvetoucích rostlin. U některých druhů není problém ani občasný sešlap, takže máte-li rozverné děti nebo domácí mazlíčky, i v těchto chvílích je možno takové rostliny místo trávníku využít.

1. Prostor pod stromy a ve stínu

Máte-li prostor pod stromy, mezi ty nejčastější druhy patří zejména tlustonitník (Pachysandra terminalis), zběhovec (Ajuga sp.), kakosty (Geranium sp.), škornice (Epimedium sp.), pomněnkovec (Brunnera sp.), rozchodníky (Sedum sp.), barvínek (Vinca) nebo z keřů třeba skalník (Cotoneaster sp.) či poléhavé jalovce (Juniperus sp.). Do plného stínu lze vysadit tlustonitník, barvínek či zběhovec.

2. Výsadba na plném slunci

Na slunce se pak hodí trvalky jako jsou mateřídouška či tymián (Thymus sp.), kakosty (Geranium sp.), hluchavka (Lamium sp.), která má krásné, stříbrozelené olistění, hvozdíky (Dianthus sp.), nízké plaménky (Phlox subulata), čistec (Stachys sp.), úrazník (Sagina sp.), nebo žlutě kvetoucí mochnička (Waldsteinia sp.). V místech, kde slunce pálí nemilosrdně celý den se bude líbit především sukulentním rostlinám jako jsou rozchodníky (Sedum sp.), netřesky (Sempervivum sp.) nebo kosmatce (Delosperma sp.).

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada