Jedinečné růže ve vaší zahradě: vysaďte si letos ty, které mají jedlé květy či vůni citronu a manga. Kvetou opakovaně a nepřetržitě

Růže z Damašku ´Rose de Resht´
Info ikona

Růže z Damašku ´Rose de Resht´ se již po staletí využívá při výrobě parfémů a růžových olejů a díky své výrazné vůni se přidává do potpourri

Mezi růžemi si každý vybere svého favorita

Růže jsou oblíbené, dřevnaté rostliny, které mají mnohostranné využití. Díky bohatému sortimentu druhů a kultivarů je možné růže pěstovat nejen v soukromých zahradách, ale také ve veřejné zeleni. Zahrada bez růže, to zkrátka není ono a pár rostlin se vám do ní vždy vejde. Vybírat můžete mezi stromkovými růžemi, růžemi na kmínku či růžemi popínavými, které zkrášlí každou pergolu. Růže jsou ale poměrně náročné na péči, která začíná již na jaře a končí jejich správným zazimováním. Ačkoliv jsou růže pěstovány řady let, stále se v jejich pěstování dělá řada chyb.

S jarním řezem růží nepospíchejte

První chybou, kterou pěstitelé u růží dělají je, že je prořezávají příliš brzy na jaře. Pamatujte, že vše má svůj čas a u řezu růží to platí obzvlášť. Již jsme vás na našich stránkách informovali o tom, že nejvhodnější doba pro jejich řez je doba, kdy kvete zlatice (Forsythia sp.). v tuto dobu už jsou dobré klimatické podmínky a většinou nehrozí žádné mrazy, které by růže poškodily. Při jarním řezu růží odstraňte suché, napadené či namrzlé výhony a ostatní výhony zakraťte s tím, že řez se vede vždy zhruba 0,5 cm nad zdravým očkem. Růže po řezu zalijte a přihnojte.

Co u růží znamená zkratka ADR?

Při nákupu růží jste se možná setkali s označením ADR, což je zkratka pro mezinárodní zkoušku kvality růží. Všechny nové odrůdy růží z celého světa se testují 3 až 4 roky na jedenácti místech v Německu, bez použití chemie či postřiků. Hodnotí se u jich hlavně odolnost vůči mrazu, chorobám a škůdcům, ale také vůně a vytrvalost v kvetení. Jedná se o poměrně přísné testování a projdou jimi právě jen ty nejodolnější a nejlepší, které pak mohou nést označení kvality v podobě označení ADR. Máte-li tedy možnost, vybírejte mezi druhy s tímto označením.

Růže s kouzelnou vůní: tohle jsou ty nejlepší kultivary

To, že růže příjemně voní a díky tomu se také s oblibou využívají při výrobě parfémů, není žádná novinka. Ale, novinkou v současném sortimentu jsou odrůdy, které jsou speciálně vyšlechtěné a podmaní si vás specifickou vůní. Růžovou vodu si tak můžete vyrobit i sami doma, na internetu naleznete řadu návodů, jak na to.

Uvedené kultivary růží mají květy, které voní po ovoci, kvetou opakovaně a nepřetržitě

 

  • Voňavá růže ´Henri Delbard´ má květy vonící po citrusech a mangu a ve váze vydrží zhruba 10 dnů.
  • Růže z Damašku ´Rose de Resht´ je jedna z nejznámějších Damascenských růží, z jejichž květů se již po staletí vyrábí vonné, růžové oleje a slouží k výrobě parfémů. Květy této růže jsou tak silně vonné, že se přidávají do potpourri.
  • Růže ´Domaine de Chantilly´ je velkokvětá růže s barvou květů růžovo-meruňkovou a má výjimečnou, citrusovou vůni. Získala ADR ocenění jako výjimečně odolná růže, která je ideální do živých kytic.

Které květy patří mezi jedle

Všechny růže mají jedlé květy, nejsou-li ošetřeny nějakou chemikálií, ale dnes existují druhy, které jsou speciálně vyšlechtěné za účelem využít jejich okvětních lístků v kuchyni, například pro zdobení dezertů. Každá odrůda má jinou chuť, od sladké až po citrusovou a záleží tedy jen na vás, čemu váš mlsný jazýček dává přednost.

Po těchto kultivarech se vám budou zbíhat sliny

 

Chcete na zahradě pěstovat růže k jídlu? Tak potom vyzkoušejte tyto tři kultivary.

  • Kultivar ´Theo Clevers´ je plnokvětá růže s jedlými okvětními lístky s vůní po jahodách.
  • Kultivar ´Nadia Zerouali´ má zase okvětní lístky s chutí citrusu a výtečně se hodí k přípravě pokrmů italské či arabské kuchyně.
  • Třetím kultivarem je ´Eveline Wild´, která má sladké květy s vůní ovoce a s oblibou se používá k ozdobě dezertů. Všechny tyto kultivary můžete pěstovat také v nádobě na balkoně, takže tento výjimečný degustační zážitek si mohou dopřát opravdu všichni.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada