Monstrum zvané Monstera: Jak správně pečovat o oblíbenou pokojovou rostlinu, aby dosáhla gigantických rozměrů a stala se ozdobou vaší domácnosti

Monstery jsou poměrně nenáročné rostliny, co se týká světelných podmínek. Rostliny snesou i slabé světlo, ale čím více světla jim poskytnete, tím více se jim bude dařit. Samozřejmě je nevystavujeme silnému přímému slunečnímu záření, abychom jim nepopálili listy.

Panašovaná monstera
Info ikona

Na trhu jsou k dostání také monstery s panašovanými listy. Ale pozor! Tyto kultivary jsou ještě citlivější na přímé sluneční záření, než původní druh.

Monstera má typicky děrovaný list, ale může překvapit i plnou čepelí

Listy jsou u monster typicky děrované. Tento jev se odborně nazývá fenestrace listů (tvoření otvorů a hlubokých laloků). Pozor ale! Tato vlastnost se plně projevuje až na dospělých rostlinách. Pokud tedy v obchodě zakoupíte mladou rostlinku, je možné, že její listy budou plné a celokrajné srdčité. Fenestrace proběhne vždy až na nových listech. Květenstvím je palice obalená toulcem. Květenství je vrcholové a rostlina pokračuje v dalším růstu z úžlabí zpravidla 2. nejhořejšího listu, čímž se později květenství stává zdánlivě postranním. Palice je válcovitá a často tlustá, za květu bílá nebo žlutá a později zelenající. V našich interiérových podmínkách monstery kvetou velmi málo.

Monstera mladá rostlina
Info ikona

U mladých rostlin se nejprve objevují celokrajné listy. Fenestrace nastává až u pozděšího olistění.

Zajistěte monsterám teplo a vlhko a máte napůl vyhráno

Monstery pocházejí ze střední a jižní Ameriky, kde je celoročně teplé a tropické počasí. V našich podmínkách monsterám postačí i pokojová teplota. Pozor si ale musíte dát na kolísání teplot a průvan studeného vzduchu. Monstery díky svému původu z tropů rozhodně nepohrdnou vyšší vzdušnou vlhkostí. Zvládnou ale i pouze 40% vzdušnou vlhkost, aniž by jim to ubralo na vitálním růstu a krásném vzhledu. Vzdušnou vlhkost monsterám zvýšíte poměrně jednoduše. Pod květináč vložíte podmisku naplněnou oblázky nebo keramzitem a naplníte vodou. Voda se bude z misky postupně odpařovat a dodávat rostlině potřebnou vzdušnou vlhkost. Pokud chcete rostlině dopřát vlhkost pomocí rozprašovače, nikdy to nedělejte za dne. Počkejte, až zapadne slunce a pak monsteru jemně oroste. Vyhnete se tak možným popáleninám na listech.

Monstera listy
Info ikona

Mezi běžnou péči o pokojové rostliny řadíme také otírání listů vlhkým hadříkem.

Monstery rozhodně nepřelévejte!

Monstery patří do čeledi áronovité a tato skupina rostlin je typická tím, že vyžaduje provzdušněný substrát. Toho můžete dosáhnout pomocí perlitu, kokosové kůry nebo rašeliníku. Co se týká zálivky, tak monstery mají jasno. Mnohem lépe vydrží nějaký čas suchou půdu, než by měly žít v přemokřeném substrátu, který rostlině způsoboval zahnívání kořenů. Ideální čas zalévat je, když je vrchní polovina substrátu v květináči suchá.

Hnojte pouze v období růstu

Monstery hnojíme pouze v období růstu rostliny - zjednodušeně řečeno od jara do podzimu. Rostlinám obvykle postačí hnojení každé dva týdny. Potřebu hnojiva nám dá monstera jasně najevo: začnou jí žloutnout listy, má malý přírůstek, nebo se listy začnou ohýbat směrem k zemi. Pokud tedy vyloučíme jiné negativní faktory (málo světla, malá vzdušná vlhkost, přemokřený substrát, škůdci), rostlinu hned pohnojíme. Hnojiva použijeme raději vždy méně a častěji, než abychom hnojivem spálili kořeny.  V zimě necháme rostliny odpočívat ve vegetačním klidu.

Monstera substrát
Info ikona

Monstera vyžaduje provzdušněný substrát. Toho můžete dosáhnout pomocí perlitu, kokosové kůry nebo rašeliníku.

Jak na monsteru v zimě

Jako každá jiná rostlina i monstera v zimním období zpomaluje svůj růst a tudíž spotřebovává méně živin. V důsledku malého množství slunečních dnů a s tím spojeného nedostatku světla v interiéru, můžeme rostlinu přesunout na místo s přímým slunečním zářením. Rostliny nadále udržujeme ve stabilní pokojové teplotě, ale nedáváme je blízko topným tělesům (vzdálenost alespoň 1 metr). Díky vytápění domácností se v interiéru snižuje vzdušná vlhkost, kterou je potřeba rostlině v tomto období dodávat způsobem popsaným výše.

V zimním období je velkým nepřítelem pokojových rostlin průvan, kdy v důsledku jeho působení mohou rostliny tzv. prochladnout a následně uhynout. Co se týká zálivky, tak v zimě můžeme nechat proschnout dokonce celý substrát v květináči a pak teprve zalévat. Stále je to lepší varianta než přemokřená zemina.

Monstera v zimě
Info ikona

V zimním období můžeme rostlinu přesunout na místo s přímým slunečním zářením a zajistit jí tak dostatek světla.

Zdroj: Youtube kanál Datlová palma

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada