Ginkgo biloba rostl už v pravěku: vysaďte si ho do nádoby nebo na zahradu a rázem se posunete v čase

Plody jinanu
Info ikona

Plody jinanu jsou typické především pro samičí jedince a silně zapáchají

Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba je jediný zástupce svého rodu, který se dožívá tisíce let

Jinany jsou přechodem mezi jehličnany a listnatými stromy, a ačkoliv v odborné literatuře ho zařazují do jedné z těchto skupin, jinany jsou skupinou samostatnou. Nazývá se živoucí zkamenělinou nebo fosilií, protože první jinany rostly již v prvohorách, ne přelomu karbonu a permu. V juře (druhohory) se jinan rozrůstal po celé severní polokouli. Od té doby postupně zmizel až do dnešních dnů, kdy zůstal zachován pouze v jediném druhu jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba). Jinany mají exotický vzhled, přičemž nejvíce známé jsou jeho listy. Ty jsou vějířovitě uspořádané a rostou ve svazečcích na zkrácených postranních větvičkách. Jinany jsou stromy dvoudomé, kdy zvlášť roste samec a zvlášť samice. A právě pohlaví pak rozhoduje o tom, zda je daný jedinec vhodný na vaši zahradu.

Jinan není jehličnan ani listnatý strom

Stále se vedou dohady o tom, kam vlastně jinan patří. Jedna strana odborníků tvrdí, že je to jasný jehličnan, patří do stejné čeledi nahosemenné a je příbuzný cykasům. Druhá skupina zase oponuje, že je to listnatý strom, protože list na podzim opadává. A pak je tady skupina třetí, která je asi nejvíce pravděpodobná, která vysvětluje, že jinan patří do samostatné skupiny, jeho list totiž při rašení připomíná jehličnan, ale původně jehlicovitý tvar listu se pak roztáhne do plochy a tím vznikne typický tvar listu jinanu.

Jinan dvoulaločný na podzim
Info ikona

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba ´ Mariken´) na podzim svítí svými zářivě žlutými listy a patří mezi živoucí fosilie

Jaké má ginkgo biloba nároky: pěstují se hlavně samčí jedinci

Jinany, ačkoliv to dle jejich vzhledu nevypadá, jsou nenáročné dřeviny. V minulosti sice byl problém s tím, že dříve pěstované kultivary často přes zimu vymrzly, ale ty doby jsou již naštěstí dávno pryč. Půda pro jinan by měla být humózní a propustná, vyžaduje teplejší stanoviště. Hůře snáší přemokřené stanoviště a trvalý stín, naopak dobře snáší znečištěné ovzduší. Má dobrou mrazuvzdornost. Jinany přirůstají poměrně pomalu, zato jsou dlouhověké. Mohou se dožívat až 2000 let a často se z nich tvoří bonsaje.

Jinan je zajímavý nejen tvarem svého listu, ale i svými plody, které ale nejsou nic příjemného. Jinany začínají plodit až jako starší jedinci, a to ve věku kolem 35 let. Po rozemnutí jejich plody, peckovičky, silně zapáchají, v Číně je sice používají jako afrodiziakum, nicméně pro nás to zase takový význam nemá a proto se více do parků vysazují samčí stromy, u kterých plody nedozrávají.

Který jinan si vysadit do zahrady či nádoby? Tento kultivar je dokonalý

Původní druhy jinanů dokáží dorůst až do výšky 25 metrů a šířky 10 metrů, což pro běžnou zahradu asi úplně optimální není. Vysazují se do velkých parků či do arboret, kde působí jako krásné solitéry. Do zahrad se hodí nižší kultivary a ten úplně nejoblíbenější je kultivar ´Mariken´, který se hodí jak do zahrady, tak do nádoby. Je totiž zapěstovaný na kmínku a zde je ta výhoda, že si dle toho zvolíte výšku stromku, mohou být nízké do skalky či nádoby, ale i vyšší kolem dvou metrů, což je optimální výška třeba k terase či do předzahrádky. Tento kultivar má kulovitě zapěstovanou korunku a na podzim jeho listy nádherně zbarvují do svítivě žluté barvy. Výborně zvládá naše zimy, pouze pokud ho na podzim vysadíte, raději ho před jeho první zimou u vás, chraňte chvojím či jutovým obalem.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.