Kvíz: Otestujte své znalosti z Přírodopisu ze 6. třídy a zjistěte, co všechno se vám z hlavy už vypařilo

Učíme se celý život, ale školáci to neradi slyší

Ať již jste ve škole měli rádi jakýkoliv předmět, přírodopis býval docela oblíbený, záleželo samozřejmě vždy na učiteli, jakým způsobem své znalosti předával žákům a hlavně, jak moc je pro daný předmět dokázal nadchnout. Tak či tak, byste si ale nějaké ty základy z přírodopisu měli pamatovat, přece jen, ačkoliv to školáci neradi slyší, mnoho věcí, které se naučíme právě na základní škole, nás provází celý život a často tak musíme využít ty vědomosti, které jsme se mylně domnívali, že nikdy v životě potřebovat nebudeme.

Vždy nás učili: základem všeho je buňka

Buňka je základní stavební jednotkou každého živého organismu a jejím studiem se zabývá cytologie. Pár záludných otázek spojených s buňkou jsme vám do kvízu také ukryly, protože i jako zahradníci se s tímto pojmem setkáme, ať již kvůli fotosyntéze a potřebě chlorofylu, nebo třeba při roznožování rostlin. Pamatujete si ještě vůbec, jaký je rozdíl mezi pohlavním a nepohlavním rozmnožováním? Věděli jste, že pokud třeba množíte rostliny pomocí nějaké části, tzn. vegetativně, například řízkem, listem či výhonem, jedná se o nepohlavní způsob rozmnožování? Na druhé straně pak je pohlavní rozmnožování, které se u rostlin děje díky semenům. Tak vidíte, ačkoliv jsme ze základní školy všichni nějaký ten pátek, znalosti získané ze šesté třídy se nám hodí i do našeho praktického, zahradnického života.

Jak kvíz funguje

V kvízu najdete celkem 10 otázek a vždy je pouze jedna správná odpověď. Snažili jsme se kvíz připravit ze základních znalostí a pevně doufáme, že vás nebudeme, stejně jako ve škole před tabulí, moc trápit a všichni budete mít plný počet bodů. Kvíz má být hlavně pro zábavu, ne abyste se nějak trápili, takže pokud kvíz nedopadne dle vašich představ, nevěste hlavu. Nejde přece o život. Na konci kvízu vás samozřejmě čeká vyhodnocení, které vás možná překvapí.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada