Víkend otevřených zahrad: podívejte se do nádherné zahrady u školy, kam se chodí děti učit. Zalitujete, že už nejste školou povinní

“Inspirujeme a šíříme myšlenku, že učení různých předmětů venku je pro děti normální a přínosné. Cílem je vytáhnout děti i učitele ven z budov, natáhnout jejich tělesnou schránku a protáhnout smysly, mozek a další orgány v přírodě - třeba ve školní zahradě,” říká Hana Pivečková, která za vznikem TyMyJáNové zahrady stojí. Jedním dechem dodává, že tento cíl jí pomáhají naplňovat nejen zaměstnanci školy a žáci, ale také pracovníci městských služeb a někdy i senioři, kteří sem o prázdninách chodí hrát petanque a popovídat si u šálku čaje nebo kávy v altánku.

Proč TyMyJáNová zahrada

Jméno má zahrada poněkud netradiční, ale o to víc láká k prozkoumání. Paní Hana nosila tento název dlouhou dobu v hlavě a s nadšením vysvětluje, jak se dá přeložit: “Nová zahrada měla být přínosná pro jedince (Ty) i komunitu (My) a přispívat ke zvyšování osobní odpovědnosti (Já) za prostředí a kvalitu života, posilovat vztah k domovu a jeho hodnotám.”

Jak se ze staré školní zahrady stal přírodní sen

Zahrada u rousínovské školy existovala déle než 50 let. Dlouhé roky sloužila jen pro výuku pěstitelských prací a postupně se z ní stalo tak zarostlé a nehostinné místo, že ke vstupu nelákala ani největší odvážlivce. Časem ustoupila polovina zeleně nové sportovní hale s parkovištěm a hrozilo, že se podobným způsobem promění i zbytek pozemku. Pro paní Pivečkovou to byl jasný impulz začít zhmotňovat svou dávnou vizi o tom, jak by školní zahrada mohla vypadat. 

Začátek procesu se datuje k roku 2010, kdy bylo rozhodnuto, že se stará školní zahrada promění na přírodní učebnu. V rámci projektu Škola udržitelného života se spojili žáci, pedagogové, veřejnost i odborníci a naplánovali, jak bude výsledek vypadat. Během hodin pěstitelských prací, ale také v rámci dobrovolnických aktivit se zahrada velmi rychle proměnila v místo, kde tráví rádi čas mladí i dospělí. Že se dílo daří, ukázal i certifikát Ukázková přírodní zahrada, který školní zahrada získala už 2 roky po svém založení. 

Každý si tu najde své

V zahradě najdete smíšené záhony ve tvaru motýla, suché zídky, květnatou louku i bylinkový pahorek. Ve dvou jezírkách bují vodní život a v budkách pípají ptáčata na své rodiče. Protože zahrada slouží také jako vzdělávací, nechybí ani kompostiště, mozaika objasňující vznik půdy nebo meteostanice s meteo budkou. Zahrada toho poskytuje opravdu spoustu a rozhodně se vyplatí vše vidět na vlastní oči. 

Sobota otevřené zahrady

Do Víkendu otevřených zahrad se TyMyJáNová zahrada zapojí jen v sobotu 10. 6., a to od 14 do 17 hodin.

Součástí programu bude procházka zahradou, možnost vyzkoušet si aktivity související s výukou, která tu běžně probíhá a zapojit se můžete i do SWAPu zahradních i pokojových rostlin. Stačí přinést ty, co se vám nehodí a třeba si odnesete naopak nějaký zelený poklad.

Od 15 hodin proběhne komentovaná prohlídka zaměřená na jednoduché úpravy a opatření, kterými svou zahradu připravíte na klimatické změny. 

Zahradu najdete u ZŠ v Rousínově, Habrovanská 312/3

Zdroj: Vikendotevrenychzahrad.cz, ZŠ Rousínov

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada