Oáza klidu ukrytá v uličkách Prahy: Ledeburská zahrada vám vezme dech

Kromě Ledeburské zahrady můžete navštívit také Velkou a Malou Pálffyovskou zahradu a zahradu Fürstenberskou. Všechny zahrady jsou umístěné na jižním svahu hradčanského návrší, takže buďte připraveni, že budete muset stoupat po schodištích. A nebude pouze jedno. Odměnou vám ale budou nejen odlišně osázené části zahrad, ale hlavně pohled na Prahu, především na nejznámější památky jako je Národní divadlo, Vyšehrad, Petřín či Katedrála Svatého Víta

Buclatí chlapečkové jsou symbolem každé barokní zahrady

Všechny Zahrady pod Pražským Hradem jsou krásným příkladem barokního slohu. Ten je zastoupen klasickými prvky, jako jsou květinové záhony ohraničené nízkými plůtky z buxusu a uvnitř osázené rostlinami, mnoho soch nejčastěji s řeckou tematikou, sochy bývají buclaté a zakulacené, nejčastěji jsou to malí, nahatí a často čůrající chlapečkové tzv. Putti. V přilehlé Velké Pálffyovské zahradě můžete vidět kruhovou kašnu s litinovou soškou Tritona se želvou z 19. století, který má také pěkné bříško.

V barokní, Ledeburské zahradě na vás čeká bájný Herkules i nepřemožitelný drak Ládón

V žádné barokní zahradě nesmí chybět vodní prvek, zde, v Ledeburské zahradě, vás především v létě příjemně osvěží kašna, kterou doplňuje socha řeckého siláka Herkula zabíjejícího strašného a údajně nepřemožitelného draka Ládóna. Ládón měl sto hlav, mluvil rozličnými jazyky, měl velkou sílu a hlavně nikdy neusnul. Héra si jej zvolila za hlídače stromu se zlatými jablky, který byl v zahradě Hesperidek. Na Ládóna si nikdo netroufal a to ani Hérakles. Ten potřeboval ze zahrady Hesperidek tři zlatá jablka, které mu donesl až titán Átlas. Jiné mýty uvádějí, že i Atlás měl z Ládóna obavy, a tak Héraklés údajně draka zastřelil šípem přes zeď.

Stejně jako v ostatních zahradách se vodního prvku využívalo k ozvučení zahrady, kdy kapky dopadající na vodní hladinu vydávají příjemný, někdy i rytmický, zvuk.

Herkules bojující s Ládónem
Info ikona

Herkules bojující s Ládónem

Své hlasivky můžete vyzkoušet v Salla Terreně

Co by to bylo za barokní zahradu, kdyby zde nebyla Salla Terrena? Je to výklenek ve zdi, kdy stropy i stěny jsou velmi bohatě zdobené freskami, v případě Ledeburské zahrady pochází od Václava Vavřince Reinera s mytologickými náměty. Nachází se zde čtyři travnatá, parterová pole s improvizovaným hledištěm zahradního divadla. Zde se také koná řada společenských akcí a koncertů, kde se využívá dokonalé akustiky, kterou si můžete sami, uprostřed výklenku, vyzkoušet. To samozřejmě věděli i všichni majitelé takových zahrad a právě v blízkosti Salla Terreny se konala veškerá kulturní představení.

Blíží se Víkend otevřených zahrad

Všechny Zahrady pod Pražským Hradem můžete navštívit v rámci blížícího se Víkendu otevřených zahrad, který se koná již tento víkend 10. – 11.6.2023. Chcete-li si ale opravdu užít oné atmosféry z dob minulých, vychutnat si překrásné výhledy na Prahu a pocítit skutečnou sílu tohoto místa, vydejte se do Ledeburské zahrady ve všední dny. Jen tak totiž nasajete tu správnou atmosféru.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada