Co je babyka? Jistě, vyjmenované slovo po „b“. Jak ale vypadá a co to vlastně je?

Co je babyka?

Dřív, než se začtete do tohoto textu, zeptejte se lidí ve svém okolí, co je babyka. My jsme to udělali a většinu z nich napadlo vyjmenované slovo po „b“, ale jak taková babyka vypadá, už pouze hádali. Na celé čáře vyhrál tip, že jde o „nějakou luční bylinu.“ Pochopitelně, kdo znal správnou odpověď byly děti školou povinné a jejich mámy, které s dětmi vyjmenovaná slova procvičují.

Co je to ta babyka

Babyka je prostě strom, kolem kterého mnozí chodíme např. v parku nebo ve volné přírodě.

Jmenuje se javor babyka (Acer campestre)a dorůstá až do dvacetimetrové výšky s velkou korunou. Může mít však i keřovou formu růstu. Javor babyka pochází z Malé Asie, Kavkazu, je rozšířený po celé Evropě a v severní části Afriky. U nás se mu daří především v teplejších oblastech a pahorkatinách. Je to velice přizpůsobivý strom, který dobře zvládá změny klimatu. Často roste na krajích lesů, je vysazován do parkových a zahradních výsadeb. Dokáže být i impozantním solitérem.

Javor babyka s plody
Info ikona

 Nažky javoru babyky s protilehlými křídly, které po dozrání a opadu mají rotační pohyb

Jak poznat babyku

Javor babyka může být strom s jedním kmenem nebo s několika postranními výhony. V keřové podobě se používá do živých plotů. Hnědá borka, která stářím praská, je jedním z poznávacích znaků.

Listy: Vstřícné listy dlouhé až 15 cm s pěti tupě zašpičatělými laloky a s hlubokými zářezy.

Řapík (stopkovitá část listu) může mít až 10 cm a po porušení roní mléčnou šťávu. Na podzim se babyky zbarví na žlutou a zlatavou barvu. Stromy se dožívají 150 - 200 let.

Květy: Zjara vyraší chocholičnatá jednodomá (na jedinci jsou jak samčí, tak samičí květy) květenství v zelenožluté barvě, která je zdrojem potravy medonosného hmyzu. 

Plody: Nažky s protilehlými křídly, které po dozrání a opadu mají rotační pohyb.

Listy babyky mají vykrojený tvar
Info ikona

Javor babyka má vstřícné listy dlouhé až 15 cm s pěti tupě zašpičatělými laloky a s hlubokými zářezy

Na závěr zajímavost:

Dřevo javoru babyky patří mezi nejtvrdší dřevo rostoucí v Evropě. Díky své houževnatosti a rezonančním vlastnostem se používá na výrobu hudebních nástrojů.

A ještě romantika na konec:

Javor babyka je symbolem pokory a zdrženlivosti. To byl také důvod, proč roku 2011 procházeli při královské svatbě Kate Middleton s princem Williamem uličkou Westminsterského opatství, kterou lemovaly javory babyky.

Bohužel, v redakci nám není známo, zda se babyky vyskytují nedaleko bydlišť ve městech Přibyslav nebo Bydžov, každopádně když tamní obyvatelé spěchají do svých bytů a příbytků, ve kterých bydlí, mohli by si babyk po cestě všimnout.

Doufáme, že jste se pobavili (a ještě si při tom zopakovali některá vyjmenovaná slova). My se v redakci těšíme, až vám připravíme další „vychytávku.“

 

Zdroj: autorský text, https://cs.wikipedia.org/wiki/Javor_babyka

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada