Malá zahrada s výhledem do parku

Kdybyste se před nějakými deseti lety zeptali majitelů zahrady uprostřed Olomouce na to, kolik času na ní tráví, odpověděli by vám, že moc ne. Zhruba od roku 2014 je to ale jinak. Miloš Přikryl s Robertem Rutnákem jsou velcí milovníci umění, a tak si dříve než pěkně upravenou zahradu pořídili sochu od Michala Gabriela, kterou postavili na trávník. Což o to, pěkně se tam vyjímala, ale něco tomu chybělo. 

Od návrhu k zahradě 

„Máme vztah ke krásným věcem a náš obývák pod širým nebem nebyl vůbec hezký. Přes kytky moc nejsme, a tak nás napadlo oslovit firmy zabývající se realizací zahrad, aby přišly s nějakým návrhem,“ vypráví pan Přikryl. Nakonec si mohli vybírat z celkem šesti návrhů. Jedním z jejich přání bylo mít na zahradě vodní prvek, ale zbytek nechali na architektech. Zelenou k renovaci pak dostal Atelier Flera, který to vzal opravdu z gruntu. Všechno původní vzalo za své, a tak vznikl nový, citlivě upravený prostor, který splňoval požadavky majitelů. Po založení nového trávníku, vybudování chodníku a fontány byly osázeny záhony. 

Originální fontána 

Dnes, čtyři roky po realizaci, tu prospívají hlavně okrasné trávy a česneky, bambus, krvavec a turecký mák. Na fontánu byl vytvořen zvláštní projekt. Je pod ní zapuštěna nádrž s čerpadlem a filtrací, aby voda, která je slaná, mohla kolovat. „Když se v ní smočíte a kapalinu svou váhou vytlačíte, během nějaké chvíle se sama doplní,“ vysvětluje pan Rutnák. Do takto upraveného prostoru perfektně zapadla socha hráče. Dnes to vypadá, jako by zahrada byla stvořena přímo pro ni. 

Plánek zahrady
Info ikona

Malá zahrada vyžaduje jednoduchost. U této byl navíc důraz kladen na pohledovou ochranu.  

Pohoda, klid a výhled 

Majitelé tu teď tráví mnohem víc času, pořídili si i novou sedačku, stolek a lehátka, aby měli víc pohodlí. Po náročném pracovním dni tu mohou relaxovat a s pohledem upřeným do městského parku mohou víc než kdo jiný říct, že se jim to povedlo na jedničku. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada